Лідери країн ЄС засуджують вирок Навальному та закликають Росію звільнити його

Лідери Франції, Німеччини, Великої Британії та Австрії закликають Росію звільнити опозиціонера Олексія Навального, якому суд у Москві змінив умовний термін на реальний у справі «Ів Роше», призначивши 3,5 роки колонії загального режиму.

На сторінці президента Франції Еммануеля Макрона заклик до звільнення Навального опублікували французькою та російською мовами. Він називає вирок «неприпустимим».

«Політичні розбіжності за жодних обставин не є злочином. Ми закликаємо до його негайного звільнення», — написав політик.

Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон також закликав «негайно звільнити» Навального. Він назвав рішення опозиціонера повернутися в Росію після отруєння «сміливим і безкорисливим», а рішення суду — «боягузтвом і таким, що не відповідає стандартам справедливості».

Представник уряду Німеччини Штеффен Зайберт процитував слова канцлерки Ангели Меркель, яка називає затримання Навального незаконним.

Прем'єр-міністр Австрії Себастьян Курц також закликав звільнити політика та не застосовувати насильство проти мирних демонстрантів.

Що сталося з Навальним?

2 лютого суд Москви змінив йому умовний термін на реальний та засудив Навального на 3,5 роки колонії загального режиму у справі «Ів Роше». Після цього тисячі людей вийшли на мітинги підтримки опозиціонера. Силовики жорстко розганяли протестувальників, частину затримували.

Так, у 2014 році Навального та його брата Олега судили за начебто розкрадання та легалізацію грошей французької фірми «Ів Роше Схід».

Тоді Олексія засудили до 3,6 року умовно, а його брата на такий самий термін ув'язнили. Через цю судимість Олексія Навального не зареєстрували на президентські вибори в Росії у 2018 році.

У жовтні 2017 року Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) ухвалив, що вирок у справі «Ів Роше» був політично мотивованим і необґрунтованим, присудивши виплатити братам Навальним компенсації на загальну суму в 76 тисяч євро. У 2019 році ЄСПЛ визнав незаконним домашній арешт Навального, під яким він перебував понад десять місяців у 2014 році.

Попри рішення ЄСПЛ 17 січня Навального знову затримали в Москві, просто в аеропорту після повернення з Німеччини, де його лікували від отруєння «Новічком».

Наступного дня після його затримання штаб Навального опублікував масштабне розслідування про палац президента Росії Володимира Путіна у Геленджику та закликав росіян виходити на протести.