Липневий саміт НАТО повинен представити графік вступу України в Альянс — Кулеба
На майбутньому саміті НАТО, що відбудеться в липні у Вільнюсі, Альянс має ухвалити політичне рішення, яке або безпосередньо визначить графік вступу України, або зобов'яже представити цей графік до кінця 2023 року.
Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в статті для видання Foreign Affairs.
«На майбутньому саміті Альянсу у Вільнюсі члени НАТО повинні надіслати росії письмовий сигнал про те, що гра закінчена: Україна є частиною Заходу, вона на порозі НАТО, і незабаром увійде у двері. Щоб уникнути непорозумінь, ми говоримо не про негайне членство, а про те, щоб союзники по НАТО зробили історичний крок до прийняття України», — написав Кулеба.
Він наголосив, що немає потреби у Плані дій щодо членства, що встановлює показники, які країна має виконати до вступу. Адже Фінляндія та Швеція продемонстрували, що в подібних програмах нема потреби, і, за словами Кулеби, Україна більш ніж відповідає критеріям приєднання.
«Настав час внести ясність замість того, щоб повторювати про політику відкритих дверей і дозволяти путіну використовувати її неоднозначність. НАТО має протистояти спокусі висунути Україні додаткові вимоги, які ще більше відстрочать її членство», — наголосив очільник МЗС України.
Натомість, додав Кулеба, НАТО має представити графік вступу України або на саміті у Вільнюсі, або до кінця 2023 року. Міністр відзначив, що вступ — це процес, і досягнення кінцевої мети членства України в Альянсі залежатиме від безпекової ситуації, «але цей процес має початися негайно».
Також, за його словами, «було б розумно», щоб члени НАТО вирішили, які саме гарантії безпеки вони можуть запропонувати Україні зараз, до вступу, і які з цих гарантій продовжуватимуть діяти після того, як Україна стане членом НАТО (крім тих, що закріплені в Північноатлантичному договорі).
«Якщо НАТО не зважиться на дії у Вільнюсі, продовжить нести ганьбу Бухареста. Пора діяти», — резюмував Кулеба.
Що передувало?
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявляв, що головним питанням на черговому саміті НАТО у Вільнюсі буде рух України до членства в Альянсі. Крім цього, за словами глави МЗС, на саміті буде «багато інших рішень» і «готуються певні гарантії безпеки для України».
А втім, раніше видання The Financial Times із посиланням на неназваних дипломатів писало, що НАТО хоче збільшити фінансову допомогу Україні, щоб Київ менше дратувався через небажання Альянсу говорити про приєднання України. Один із дипломатів розповів, що в НАТО поки що не розглядають заявку України на вступ: «Цей лист-заявка лежить на столі, і ми просто ігноруємо його».
«Ми не зможемо запропонувати їм членство найближчим часом. Але ми можемо говорити про тісніші відносини між НАТО та Україною. Проте ми маємо великий дефіцит фінансування для цього, і нам потрібно вкладати в це значні кошти», — сказав інший дипломат.
Однак президент України Володимир Зеленський наголошував, що Україна не піде на компроміси в питанні членства в НАТО: «Я хотів би сказати і передати всім нашим партнерам, які постійно шукають компроміси для України на шляху до НАТО, що і в цьому питанні Україна буде безкомпромісною».
Зеленський запевняє, що Україна вже зробила все для того, щоб країни НАТО схвалили її заявку на приєднання до Альянсу.
«Ані більшість українців, ані більшість європейців, ані більшість жителів усього простору НАТО не зрозуміють лідерів Альянсу, якщо на цьому саміті у Вільнюсі не прозвучить заслужене політичне запрошення для України до Альянсу», — наголосив президент.