Літо. Діти. Де подіти? Поради батькам щодо дозвілля дітей та спілкування з ними
Список справ на літо: підтягнути математику, поїхати до бабусі, розбити коліна у дворі, стати ТікТок-блогером, цілодобово гратися Pop It-ом або ж тричі пройти Майнкрафт. Ееем, і все?
hromadske із дитячою психологинею Маєю Плющевою допомагає спланувати літні канікули так, аби корисно та весело відпочили всі: як діти, так і їхні батьки.
Який табір підійде дитині?
Після останнього дзвоника батьки видихають: більше жодних онлайн-уроків, підготовки до контрольних та батьківських чатів у Вайбері. Однак відпустка дорослих триває менше, ніж три місяці канікул у дітей, а їхню надмірну активність треба кудись спрямувати.
Перше й найголовніше, що слід зробити під час планування дозвілля для дітей, 一 це почути, чого вони самі хочуть, та підтримати. Психологиня Мая Плющева рекомендує запропонувати різні варіанти. Якщо з-поміж них є дитячий табір, спершу слід дізнатися, чи готова дитина до такої самостійної пригоди.
Вибір сучасних таборів розмаїтий: розвивальні табори з посиленим вивченням англійської мови, уроками лідерства, спортивні та патріотичні, IT-спрямовані та креативно-творчі. Варто просто написати ≪#дитячий_табір≫ у пошуку Фейсбуку — і ви почнете по-доброму заздрити поколінню своїх дітей.
Розвинути скіли
Табір варто обирати з огляду на інтереси дитини, локації (море, ліс, гори тощо) та бюджет. Почнімо з тих, які пропонують цілодобове перебування, з ночівлею. З-поміж них табір для підлітків у Карпатах WestCamp. Тут пропонують комплексний розвиток: від квестів і спортивних розваг до посиленого вивчення англійської. Зміна триває 11 днів. Ціна — від 10 900 (за наймолодших) до 12 900 (за підлітків до 18 років).
Схожими за форматом є пропозиції від приватна школа повного дня з поглибленим вивченням англійської мовиКМДШ у Львові та Києві. Тут більший акцент на тому, щоб розвивати персональні скіли в обраній професії, а наприкінці зміни 一 втілити проєкт (це може бути кіно, музична вистава тощо). Вартість путівки на два тижні складає 12 500 у Львові та 19 500 у Києві.
Більшість подібних розважально-освітніх таборів пропонують схожі заняття для дітей: англійська, лідерство, розкриття потенціалу. Тож під час вибору можна відштовхуватися від ціни, кількості днів та місця проведення.
А якщо програмування?
Якщо вашу дитину цікавить програмування та комп’ютерні ігри, хорошим варіантом стане літній IT-табір. Програми видаються такими крутими, що починає здаватися, наче після табору дитина ось-ось почне робити свій внесок у сімейний бюджет.
Наприклад, «Канікули з комп’ютерною академією ШАГ». Вони проводять табори в містах, за кордоном та в Карпатах. За десять днів навчання у Карпатах треба заплатити приблизно 22 тисячі гривень. Можна тільки уявити, скільки коштує інший табір від цієї школи, який організовують у Японії.
Бюджетніший варіант пропонує STEM-табір від INVENTOR. Він триває 5 днів, там вивчають науку, технології, інженерію, математику, робототехніку та програмування. Звучить значно перспективніше, ніж 4 роки в Індустріальному коледжі. Вартість за зміну 一 4 тисячі грн (для дітей віком від 4 до 6 років) та 5,5 тисячі грн (від 7 до 10 років).
Ближче до природи
Спортивні, патріотичні та релігійні табори також ніхто не скасовував.
Наприклад, табір «Строкаті Єноти» у селі Уніж на березі Дністра. Зміна триває трохи більше як тиждень, вартість — до 9 тисяч гривень. Підійде, якщо вашу дитину цікавлять пригоди, спорт, творчість та розваги.
Подібний, але екстремальніший варіант 一 «Карабін Карпати кемп». За шестиденне перебування в горах, біля села Сколе, треба заплатити 7 200 гривень без урахування витрат на дорогу. За таку ціну діти отримають гірські пригоди, катання на джипах, командні квести тощо.
Крім того, є табори патріотичного спрямування. Від «Пласту» і не лише. «Гайдамацька Січ» 一 це некомерційний проєкт, в межах якого відбуваються табори-вишколи з уроками самооборони, фізичною підготовкою та інтерактивними лекціями на історичну тематику. Але не плутайте це з армією для дітей: подібні табори пропонують ще й розваги, прогулянки лісами, тренінгові заняття з розвитку особистості та лідерства тощо. Вартість дев’ятиденного заїзду 一 5 тисяч гривень. Для дітей учасників бойових дій є знижки.
Денні табори: коли дитина не готова полишати дім
Багато батьків хвилюються: мовляв, чи не зарано відправляти дитину в табір? Раптом буде плакати, проситися додому? Готовність перевіряється одним питанням до дитини.
«Діти різні, і їхня можливість витримувати розлуку з батьками залежить від багатьох факторів. Дитині слід розповідати про свій позитивний досвід таборів, про те, які чудові пригоди на неї чекають, яких друзів вона може там зустріти. Загалом за віковими нормами нормально віддавати дитину у табір на 2 тижні від 7-8 років», 一 каже дитяча психологиня Мая Плющева
Якщо ж дитина поки не готова до самостійної мандрівки або ви самі не готові її відпускати, на допомогу приходять денні табори. Вибір величезний, якщо ви мешканці великих міст.
Наприклад, школа Midgard влаштовує кілька денних таборів у Києві. Один із них — ROCK CAMP. Це такий собі Atlas Weekend для дітей. Організатори кажуть, що після навчання всі стають рок-зірками. Сподіваємося, від реальних рок-зірок вони візьмуть лише вміння грати на музичних інструментах, бо брати приклад з Pink Floyd — така собі ідея. Групи за віком — 9-13 років. Вартість за 5 днів — 6,5 тисячі.
Найчастіше формат денного табору організовують різні школи. А деякі цілодобові також пропонують і денний варіант, як уже згаданий табір від КМДШ у Львові та Києві.
Суми за такі розваги немаленькі: в середньому у столиці — тисяча гривень на день. Тому не забувайте: варіант безоплатного та безпечного табору під назвою ТОВ «Бабусі та Дідусі» роками залишається актуальним.
Спільні з батьками розваги
Літо 一 чудова нагода зблизитися з дітьми. Це може бути спільний відпочинок, прогулянки чи сімейна подорож. Сплануйте поїздку в гори чи на море, на сплави річками, відвідайте разом печеру чи почніть відвідувати різні майстер-класи 一 варіантів безліч. Головне пам’ятати, що спільне проведення часу ефективне, якщо і батькам, і дітям цікаво. Ви проживаєте ті самі емоції, у вас з’являється спільна пригода. Так ви здружуєтеся і стаєте більш рівноправними.
Один із цікавих прикладів 一 «Батьківський клуб». Це некомерційний проєкт, який має на меті залучати саме батька до активної участі в житті своїх дітей. Формат клубу 一 організовані піші походи, сплави на байдарках, спортивні ігри, скелелазіння тощо.
»Ми надихаємо батьків бути героями для своїх дітей. Тато, який сидить перед телевізором із пивком, не може бути хорошим прикладом. У ранньому дитинстві вихованням часто займається мама, а батьки відсторонюються, 一 пояснює один із засновників ініціативи Макс Левін. 一 У нашому клубі немає обмежень за віком чи статтю, але є правило: не беремо з собою мам. Адже до її підтримки та допомоги діти звикли. З нами ходять різного достатку та статусу батьки, але спільне в них — це бажання спілкуватися з дітьми».
Вартість походу — лише закладені витрати на їжу, транспорт та спорядження. Дізнаватися про заплановані івенти можна тут.
«Є давній вислів про те, що слід виховувати не дітей, а себе, адже діти все одно будуть схожими на вас. Власним прикладом батьки навчають дітей, як поводитися у світі, як розв’язувати життєві завдання, будувати стосунки з іншими, навіть шукати собі пару. Усі ці знання дитина неусвідомлено черпає з сім’ї. Тому неможливо переоцінити час, проведений разом. Побудьте для своєї дитини таким батьком чи мамою, яких вам не вистачало у дитинстві», 一 радить Мая Плющева.