Литва розширила перелік заборонених товарів для транзиту до Калінінграда, попри погрози росії
З 10 липня набула чинності заборона на ввезення на територію ЄС низку російських товарів, які були внесені у четвертий пакет санкцій. Заборона стосується і транзитних перевезень через територію Литви до російської Калінінградської області.
Про це повідомляє видання Delfi.
З 10 липня заборона стосується перевезення бетону, деревини, спирту та промислових хімікатів на спиртовій основі. Транзит не підсанкційних товарів між Литвою та росією продовжується. Наприклад, дозволяється ввозити у гуманітарних цілях 672 товари: крейду, фарбу тощо.
Наступне розширення переліку заборонених товарів очікується 10 серпня. Тоді буде заборонено ввозити на територію ЄС вугілля та інші види твердого викопного палива. А з 5 грудня та в лютому 2023 буде заборонено ввозити російську нафту та низку нафтопродуктів.
Про що йдеться?
З 18 червня Литва заборонила транзитне перевезення залізницею низки товарів, що потрапили під санкції, між росією та її Калінінградською областю. Це стосується перевезення будівельних матеріалів, цементу та металу. Калінінградська область не має материкового з'єднання з рештою росії, вона розташовується між двома європейськими країнами: Литвою та Польщею. З росії до Калінінградської області найзручніше було постачати товари саме через Литву.
У росії рішенням обурилися та пригрозили вдатися до «заходів задля захисту національних інтересів». На тлі заборони транзиту Балтійський флот рф розпочав «планові табірні збори» ракетних та артилерійських підрозділів. У маневрах у Калінінградській області беруть участь 1000 військових та понад 1000 одиниць техніки.
У США заявили про підтримку Литви та 5-ї статті НАТО, за якою напад на одну країну-члена Альянсу вважатиметься нападом на всіх.
Можливе відновлення транзиту
На початку липня медіа повідомляли, що Єврокомісія планує оприлюднити роз'яснення, яке дозволить росії відновити транзит товарів у Калінінград через Литву, але лише в обсязі, сумірному з постачаннями до повномасштабного вторгнення рф в Україну. У Литві на таку пропозицію не погоджувались.
Крім того, Литовська залізниця отримала від так званої спільноти російських хакерів лист із вимогою тиснути на владу Литви для скасування заборони на транзит підсанкційних товарів до Калінінграда. А в російському міністерстві закордонних справ зазначали, що підготували «заходи у відповідь» проти Литви та ЄС, якщо ситуація з транзитом до Калінінграда не стабілізується.