Лукашенко заявив, що спецслужби США готували на нього замах. Росія каже, що до перевороту мали залучити й українців

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що спецслужби Сполучених Штатів планували замах на нього та його синів. Федеральна служба безпеки відзвітувалася про затримання двох людей, які нібито спільно з українськими націоналістами планували організувати у Білорусі переворот.

Про це повідомляють білоруське державне інформагентство «БЕЛТА» та сайт ФСБ Росії.

Так, Лукашенко заявив, що замах готували на нього та його синів. Самопроголошений президент каже, що зловмисники нібито хотіли викрасти його синів та взяти в заручники. Він додав, що в Гомельській області навіть знайшли погріб, у якому мали тримати дітей.

«Ми виявили роботу явно іноземних спецслужб. Швидше за все, Центрального розвідувального управління, Федерального бюро розслідувань, не знаю, хто там з американців працював», — сказав Лукашенко.

Він розповів, що людей, які нібито планували на нього замах, затримали у Москві. За словами Лукашенка, вони прилетіли з США. Самопроголошений президент навіть назвав імена затриманих — Юрій Зянкович та Олександр Федута. Водночас ФСБ Росії підтвердило, що їх затримали. Зянковича та Федуту назвали «ідеологами білоруської радикальної опозиції».

За даними ФСБ, Зянкович також має громадянство США. Чоловіки нібито планували влаштувати в Білорусі військовий переворот та скасувати посаду президента. Зробити вони це планували «за відпрацьованим сценарієм "кольорових революцій" із залученням місцевих і українських націоналістів».

Керувати країною після цього нібито мав «Комітет національного примирення». При цьому Зянкович, за версією ФСБ, планував стати «куратором» парламенту і правової системи, а Федута хотів займатися політичними реформами та ідеологічною роботою.

Оновлено: Одночасно з появою заяв Лукашенка телеканал ОНТ (Общенациональное телевидение Беларуси) опублікував сюжет, в якому очільник Комітету держбезпеки Іван Тертель заявив, що вдалося зупинити роботу «організованої групи, яка намагалася захопити владу в Білорусі». Телеканал представив відео затримання двох чоловіків.

У сюжеті також представили нібито фрагменти розмов Зянковича і Федути. Вони начебто обговорювали вбивство єгипетського президента Анвара Садата і те, що його «потрібно повторити» у Білорусі.

Крім того, опублікували відео, яке зняли прихованою камерою, на якому нібито обговорюють «усунення найголовнішого», «блокування роботи ОМОНу» та «захоплення символічних об'єктів у центрі міста».

Тертель підсумував, що проти затриманих відкрили кримінальні справи, але не вказав, за якими статтями. Водночас у ФСБ Росії вказали, що розслідування триває за статтею про змову та інші дії, спрямовані на захоплення влади.

Яка ситуація в Білорусі?

Із серпня 2020 року в країні відбуваються масові протести через оголошені результати президентських виборів. За даними ЦВК, перемогу з великим відривом здобув Олександр Лукашенко. Однак протестувальники не визнають цих результатів і вимагають визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі.

Попри масові мітинги та акції в усій країні, 23 вересня Лукашенко «по-тихому» провів інавгурацію та знову обійняв посаду президента. А протестувальників силовики жорстко розганяли, затримували й загалом переслідують, зокрема й кримінальними справами.

Протягом останніх місяців протестувальники замість масових протестів, які відбувалися в серпні-жовтні 2020 року, вдаються до регулярних локальних мітингів. Не менш регулярними є й суди над неугодними.