«Люди плачуть, мами шукають своїх дітей». Очевидці про смертельну авіакатастрофу в Броварах
Приблизно о 8 ранку біля дитсадка та житлової багатоповерхівки в місті Бровари упав гелікоптер. Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський, його перший заступник Євгеній Єнін, держсекретар Юрій Лубкович і ще шестеро людей прямували в одну з гарячих точок України. Усі 9 людей, які були на борту, загинули. Відомо ще про п'ять жертв, серед них — дитина. hromadske побувало на місці трагедії та поспілкувалося зі свідками.
«Не бачив, щоб гелікоптер горів, поки летів»
За декілька вулиць від місця падіння вертольота ніщо не натякає на трагедію. Але ближче до житлового кварталу дорога вже перекрита військовими. Територію навколо будинку та дитячого садочка обгородили стрічкою, правоохоронці стоять біля кожного проходу.
Люди гуртуються, щоб подивитися на роботу рятувальників та обговорити те, що сталося. Поліцейські збирають свідчення.
Василь працює на будівництві нової школи неподалік дитсадка. Він вийшов надвір, коли почув сильний шум, побачив падіння гелікоптера й одним із перших пішов допомагати — в момент аварії вертольота в садочку були діти та вихователі.
«Він (гелікоптер — ред.) перехилився на лівий бік, а потім різко направо. Я думав, що вирулить, бо тут будинок. Через 2-3 секунди він врізався. Не бачив, щоб гелікоптер горів, поки летів (...) Побігли до дитсадочка з робочими. Пожежа й дим. Почали дітей із підвалу виносити до будинку якомога далі від школи, бо могли бути вибухи. Усі діти були цілі. Батьки позбігалися. Потім приїхала швидка допомога», — розповів чоловік.
«Не було жодної вибухової хвилі. Впало — і все»
Світлана мешкає у будинку, біля якого впала частина гелікоптера. Згадує, що почула гул, який наростав, а потім побачила заграву. Після цього нічого не чула, поки не приїхала поліція.
«Наш син у цей садочок ходить. Слава Богу, не вийшли сьогодні. Але його подружка 10% опіків отримала, батьки повезли в опіковий центр. Саме в цей час діти снідають. Інші батьки кажуть, що їхню групу вихователька встигла вивести», — розповідає Світлана.
Люди згадують, що зранку в місті стояв сильний туман і важко було щось розгледіти. Володимир якраз повертався додому після того, як відвів доньку до школи. Він почув, як щось летіло, а через певний час вибухнуло. Одразу попрямував до місця пожежі.
«Диміло. Дуже швидко приїхали пожежні машини. Були люди, які кричали. Підлітки, що сиділи на лавці, почали тікати й кричати, що впала ракета. Не було жодної вибухової хвилі. Впало — і все. Навіть вибуху не було. Потім хвилини через три після заграви був хлопок (сплеск)», — каже мешканець Броварів.
«Мікрорайон був німий, глухий, сліпий і в тумані»
Анна, що також мешкає в будинку, біля якого впав гелікоптер, розповідає, що за пів години до авіакатастрофи у районі вимкнули світло: «Мікрорайон був німий, глухий, сліпий і в тумані».
Жінка саме говорила телефоном із матір’ю, коли відчула, як трясеться будинок, тож одразу побігла надвір. Згадує, що її чоловік ходить на роботу повз під’їзд, який став місцем трагедії, проте сьогодні змінив свій маршрут.
«Найстрашніше, коли вибігаєш, а тобі сусідка каже, що це в садочок (...) Я бігла на пожежу, але почалися вибухи, і нам кричали, щоб ми тікали звідти. Був туман, дим. Незрозуміло, що з садочком. Всі люди плачуть. Мами біжать шукати своїх дітей (...) Слава Богу, що 11-річний син був в іншій частині міста й нічого не чув і не бачив, бо я його до психотерапевта водила б», — розповіла Анна.
Вихователі були з попаленим волоссям
У ліцеї №10, що навпроти садочка, влаштували штаб допомоги. Волонтер фонду «Про добро» Олександр каже, що там складали списки загиблих і постраждалих. Він разом з іншими волонтерами укутував ковдрами потерпілих і відносив їх до медиків. А потім роздавав їжу та напої правоохоронцям, рятувальникам і медикам, які працювали на місці.
У штабі постраждалим також надавали першу психологічну та медичну допомогу, зігрівали та збирали свідчення. Психологиня з полку поліції особливого призначення Анастасія розказала, що звернулися приблизно 10-15 людей: батьки вихованців і працівники дитсадка, які допомагали з евакуацією.
«З попаленим волоссям були, здебільшого вихователі, які допомагали виносити дітей із приміщення (...) Люди були у стані шоку, деяким вводили заспокійливі препарати. Тих, кому була потрібна професійна медична допомога, одразу забирала швидка», — каже Анастасія.
Крім правоохоронців, директорка ліцею нікого не пропускала до постраждалих: «Медики нам сказали: бережіть людей, вони вже нахвилювалися».