Майнінг по-сибірськи. Як у Росії опалюють будинки криптофермами і чому біткоїни витікають у Китай

Іркутська область Росії перетворилася на центр видобутку криптовалюти. Але чому біткоїни, отримані там, витікають у Китай і чи заплатять чесні майнери за жадібність енергетиків — у репортажі наших партнерів із «Новой газеты».
«Я — майнер»
Залишивши позаду Іркутськ, минувши густий хвойний ліс, уже хвилин через 20-25 ми в'їхали в котеджне селище. Добротні, але без надмірностей, будинки здавалися безлюдними.
Попри відсутність людей, вікна будинків не заледеніли. У них явно тепло.
Мій провідник — іркутський підприємець, який погодився показати свою мікромайнінгову фабрику, але висунув умову: ні його імені, ні назви селища я не згадуватиму. Він випереджає моє питання: майже в усіх стоять електрокотли, у яких роль обігрівальних тенів виконують ASIC (application-specific integrated circuit, інтегральна схема спеціального призначення) — це спеціальні комп'ютери, призачені винятково для здійснення криптографічних обчислювальних операцій, пов'язаних із видобутком чи обчисленням біткоїнів за певними алгоритмами«айсики».
Ми під'їхали до будинку, але, вимкнувши сигналізацію та відчинивши ворота, господар повів нас до прибудови. На «фермі» виявилося спекотно, як у сінях добре протопленої лазні.
— Торік купу грошей витратив на обігрів будинку. А нині прикупив сім «айсиків». Китай заборонив у себе майнінг, там почали демонтувати криптоферми, вантажити «айсики» у фури й відправляти до Росії. Ось я й розжився технікою. Споживання електрики збільшилось ненабагато, але «айсики» ще й майнять «бітки», гроші приносять.
— І багато грошей?
— Для мене це не бізнес, а оптимізація видатків. Усе обладнання обійшлося десь у півтора мільйона рублів (543 тисячі грн). За вдалого розкладу, якщо біткоїн не обвалиться, витрати окупляться за рік. Може, трохи раніше...
— І багато в області таких заповзятливих, як ти? Для кого майнінг біткоїнів — це не бізнес, а оптимізація витрат?
— Не знаю, гадаю, що практично в кожному заміському будинку встановлено 7-8 «айсиків». Саме для вироблення тепла. Той, хто ставиться до майнінгу як до бізнесу, збирає ферми від 20-30 «айсиків» і більше. Менше немає сенсу, навіть на хліб із маслом не заробиш.
— А чи багато тих, для кого майнінг — це бізнес?
— Хто ж їх знає, ніхто не носить дублянок із написом «Я — майнер» чи хутряних шапок із кокардою у формі біткоїна.
Іркутський набат
Іркутська влада б'є на сполох. Ще в жовтні губернатор області Ігор Кобзєв написав листа віцепрем'єрові Росії Олександру Новаку, у якому доповів, що через «підпільних майнерів криптовалюти» споживання енергії в Іркутській області зросло на 159% проти 2020 року. А ще запропонував запровадити диференційовані тарифи на електроенергію для населення, щоб захистити енергосистему від цих підвищених навантажень.
Член Іркутської громади Олексій Жемчужников вважає, що губернатор згущує барви: «Це свавілля. І я проти диференційованих тарифів. Ініціатива влади має конфіскаційний характер стосовно населення, тому що немає встановленого механізму застосування цього тарифу. У нас навіть немає офіційного поняття, що таке майнінг».
Жемчужников дістає мобільний і каже, що теоретично можна добувати криптовалюту навіть на мобільному телефоні, аби він був під'єднаний до інтернету: «Звантажуй спеціальну програму та майни помаленьку. Я вже не говорю про домашні комп'ютери. З їхньою допомогою теж можна майнити. І що ж тепер, усіх, хто має комп'ютери та мобільні, записувати в майнери?»
Але іркутські енергетики наполягають, що майнери загрожують енергетичній безпеці області.
«Мережа не витримує, тому що вона не розрахована на такий вибуховий приріст обсягу споживання, — каже генеральний директор ВАТ "Іркутськенерго" Олег Причко. — Водночас розподільна мережа для населення, на відміну від промислової мережі, розрахована на хвилеподібне навантаження. Коли вранці чоловік прокинувся, вмився, поголився, пішов на роботу, увечері прийшов, увімкнув, скажімо, посудомийну машину, телевізор. А навантаження майнерів рівне протягом усієї доби. Мережа на це не розрахована. Тому й трапляються аварії».
Олексій Жемчужников не погоджується з головним енергетиком області: «Про яку загрозу енергобезпеці області з боку майнерів можна серйозно говорити, якщо в нас частка споживання електрики з боку населення лише приблизно 10-12%, з яких щонайбільше кілька відсотків використовуються для видобутку криптовалюти?»
А левову частку електроенергії в Іркутській області споживають алюмінієві заводи, залізниця та інші промислові підприємства.
Ще один мій співрозмовник, який побажав зберегти анонімність, супроводив мене до села Пивовариха, до підстанції «Покровська» Іркутської електромережевої компанії, де розташована велика криптоферма.
«Далі — без мене, не хочу світитися, там у них і охорона зі зброєю, і відеокамери всюди», — сказав мій провідник, припаркувавшись біля узбіччя за кілометр від підстанції.
«Є що охороняти, якщо не поскупилися на озброєних бійців?» — уточнюю я.
«Там одних "айсиків" на пів мільярда, якщо не більше», — на ходу кинув наш провідник, зачинив двері й поїхав.
А ми з фотографом пішли до підстанції. І що ближче підходили, то сильнішим ставав незрозумілий гул. Виявилося, що це гуде система вентиляції величезної криптофабрики, яка щільно обліпила електропідстанцію. Тут справді працювали тисячі «айсиків».
Провідник не обманув, я відразу помітив кілька камер відеоспостереження. В одну з них привітно помахав рукою. Нас побачили. З якихось потаємних дверей вийшов хлопець міцної статури. У камуфляжі без розпізнавальних знаків, обличчя приховувала балаклава, на грудях висіла зброя.
«Преса, — показую редакційне посвідчення. — Чи можна поговорити з кимось зі старших?»
«Немає нікого, їдьте, інакше я поліцію викличу», — скоромовкою вимовляє охоронець і швидко йде.
Наступного дня, під час зустрічі з директором ТОВ «Іркутськенергозбут» Андрієм Харитоновим я запитав, чи не загрожує енергетичній безпеці області криптофабрика в селі Пивовариха?
«Цю підстанцію трясли всі, кому не ліньки, — впевнено каже Харитонов. — Вона стоїть далеко від села, вільні потужності є. На нормальне електропостачання району вона не впливає. Для нас критичні з погляду надійності мереж, крадіжок, пожежної безпеки лише ферми у підвалах і гаражах».
Харитонов оцінює обсяг нелегального майнінгу приблизно у 100-150 мегават. А споживання легальних ферм десь у 3-4 рази більше.
Скільки в Іркутській області майнерів?
Іркутські енергетики теж не знають точної кількості ферм, які працюють в області. Але вони напевне знають, наскільки збільшилося споживання електроенергії саме з боку населення. І скільки нових споживачів під'єдналися до електромереж у 2021 році.
«На кінець 2020 року в районах навколо Іркутська було 7 919 домогосподарств. У першому півріччі 2021 року відбулося вибухове зростання споживачів. Зараз їх 14 333. Приріст 80 відсотків! — розповідає генеральний директор ВАТ "Іркутськенерго" Олег Причко. — І споживати вони стали щомісяця 14 012 МВт-год. Тобто перетягли на себе майже півтора мільярда кВт-год електроенергії. Це за підсумками першого півріччя. А за рік буде приріст у понад три мільярди кВт-год».
Водночас за електрику багато майнерів платять за пільговим тарифом, який в Іркутській області для сільських жителів найнижчий у Росії.
Глава ВАТ «Іркутськенерго» наводить конкретний приклад: селище Плішкіне, де енергетики виявили майнінгову фабрику в приватному домогосподарстві, що споживає 193 613 кВт-год на місяць.
З такими майнерами іркутські енергетики борються: подають позови до суду й наполягають на переведенні споживача з низького сільського тарифу на набагато вищі промислові. Для виявлення майнерів проводять цілі рейди по селищах і селах, у яких відзначається різке зростання споживання електрики. У самі «підозрілі» домогосподарства учасники рейдів потрапити не можуть, на це вони не мають повноважень. Тому вираховують криптофабрики за допомогою тепловізорів, фіксуючи підвищення температури в гаражах, лазнях, контейнерах. І з цими доказами звертаються з позовами до суду.
Фактор Китаю
Вибухове зростання споживання електроенергії у 2021 році голова ВАТ «Іркутськенерго» Олег Причко пояснив тим, що у травні цього року Китай повністю заборонив майнінг криптовалюти.
Офіційна причина заборони — турбота про простих людей. Функціонери китайської компартії пояснили заборону високою волатильністю криптовалют і спекулятивною торгівлею, мовляв, це може загрожувати фінансовій стабільності країни, і багато людей можуть втратити свої заощадження.
Крім того, Китай уже кілька років проводить жорстку політику валютних обмежень у боротьбі з виведенням капіталу за кордон. А для криптовалюти кордонів не існує.
До кінця 2019 року китайські майнери видобували 75% усієї криптовалюти у світі. А 2020 року в країні почалася потужна пропагандистська компанія. Телебачення та газети почали невтомно розповідати мешканцям Піднебесної, що криптовалюта — основний інструмент розрахунків ділків наркобізнесу, що за допомогою криптовалюти кримінал виводить із країни гроші, що саме у криптовалюті зберігають свої нетрудові доходи корупціонери.
Китайські майнери почали згортати свій бізнес: до квітня 2021 року частка Китаю у світовому обсязі майнінгу знизилася до 46%. А 21 травня у країні оголосили повну заборону майнінгу. Для того, щоб повністю згорнути бізнес, майнерам дали місяць.
Китайські бізнесмени почали демонтувати обладнання, і каравани фур, завантажені технікою для видобутку криптовалюти, потягнулися до сусідніх країн — передусім до Росії та Казахстану.
Одразу кілька людей в Іркутську, але, на жаль, на умовах анонімності, розповіли мені, що більшість легальних майнерів в області — це люди, які добувають крипту на користь громадян Китаю, одержуючи за свої послуги або фіксовану зарплату, або якийсь незначний відсоток від отриманої криптовалюти.
Під час зустрічей з іркутськими енергетиками я спробував з'ясувати, чи багато громадян Китаю майнять криптовалюту в Іркутській області. Але отримав дуже ухильну відповідь.
«А навіщо їх рахувати? — здивувався директор ТОВ "Іркутськенергозбут" Андрій Харитонов. — Немає такого завдання».
Генеральний директор ВАТ «Іркутськенерго» Олег Причко також не зміг назвати хоча б приблизну кількість китайських партнерів майнерів-росіян.
* * *
15 грудня один з офіцерів правоохоронних органів Іркутської області передав мені рапорт чергового інженера «Центру енергоресурсозбереження». І попередив: «Про це не говоритимуть по телевізору і не писатимуть газети».
У рапорті, підписаному о 8-й ранку 15 грудня, було написано, що напередодні о 18 годині 34 хвилини сталося відключення енергопостачання на високовольтній лінії завдовжки 256 кілометрів, що сполучає Усть-Ілімську ГЕС із підстанцією в Братську. Були знеструмлені Братський та Іркутський алюмінієві заводи, стався збій руху двох пасажирських поїздів,
67 тисяч людей залишилися без електрики.
Офіцер, який передав мені рапорт, мав рацію. Іркутська преса аварію не помітила.
Автор: Ірек Муртазін, «Новая газета». hromadske публікує матеріал за підтримки «Медиасети»