«Майстерно зіграв опозиціонера»: як Україна реагує на «Оскар» фільму про Навального
Фільм про російського політика й опозиціонера Олексія Навального — «Навальний» — отримав премію «Оскар» у категорії «Найкращий документальний фільм». Більшість українців відреагували на це негативно: хтось відповів критичними дописами, а хтось — мемами. Зібрали найцікавіші реакції.
На перемогу в категорії «Найкращий документальний фільм» також претендував дансько-українсько-шведський документальний фільм «Будинок зі скалок». Ця стрічка розповідає про соціальних працівників із Лисичанська, які працюють у дитбудинку й під час війни створюють безпечний простір для дітей.
На рішення Американської кіноакадемії вже відреагував другий режисер та лінійний продюсер «Будинку зі скалок» — Азад Сафаров. Він зазначив, що вручення «Оскара» стрічці про Навального ще раз довело, що «російська пропаганда дуже добре діє і вміє розкручувати псевдогероїв там, де героїв нема».
«Отже, у нас іще багато роботи. Ми українці, ми не скаржимось. Ми боремось. Переконуємо, доносимо, доводимо інформацію знову і знову, поки нас не почують. Навіть якщо почути мають у Голлівуді», — вважає режисер.
Водночас радник голови Офісу президента Михайло Подоляк вирішив відреагувати на тезу про те, що «Оскар» нібито поза політикою.
«Якщо "Оскар" поза політикою, як тоді розуміти документальний маніфест "Навальний", у якому внутрішньоросійська політика ллється через край? Якщо "Оскар" поза контекстом війни в Україні та масового геноциду українців, навіщо тоді постійно говорити про гуманізм і справедливість?» — пише Подоляк.
Такий його коментар з'явився на тлі того, що, за даними Variety, Американська кіноакадемія відмовилася включити виступ Володимира Зеленського до трансляції «Оскара». Видання розповіло, що причини такого рішення незрозумілі, але кіноакадемія воліє зосереджуватися на кінематографі й триматися якомога далі від політики.
Деякі українці також вважають, що «Оскар» для фільму про Навального свідчить про те, що Захід усе ще вірить у «хороших росіян» і покладає відповідальність за війну передусім на володимира путіна, а не на російський народ.
Так, ексочільник Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович заявив, що «Оскар» «Навальному» — «це не про кіно, а про реальність, у якій досі шукають "хороших рускіх"».
Його однопартійка Ірина Геращенко зазначила, що світ поки не вивчив головного уроку про те, «що сутність росії та росіян — це шовінізм, зверхність, імперськість».
«Світ вірує в "хароших русскіх", у те, що вони таки існують, і коли вони переможуть "поганих русскіх", з ними можна буде знову дружити. Світ перебуває в активному пошуку цих інтелектуалів та лібералів і вірить, що вони зможуть змінити росію, повернувши її до норми», — вважає Геращенко.
За словами телеведучої та віцепрезидентки Українська громадська організація, створена з метою захисту свободи слова та прав авторів, сприяння розвитку літератури та міжнародному культурному співробітництвуУкраїнського ПЕН Мирослави Барчук, нагорода для фільму про Навального свідчить про те, що для багатонаціональної глобальної кіноіндустрії вторгнення в Україну є війною путіна, а не російською війною. Тож ця кіноіндустрія не очікує переосмислення та каяття росіян за війну.
«Існують якісь "інші" (справжні, окремі) росіяни, які є просто жертвами. Їх можна не просто не кенселити, а нагороджувати і вшановувати, навіть попри незручні історії з У 2014 році Навальний після анексії Криму сказав: «Крим ㅡ це бутерброд з ковбасою, чи що, щоб його туди-сюди повертати?.. З погляду політики та відновлення справедливості, те, що потрібно зробити зараз у Криму, — це провести нормальний референдум. Не такий, як був, а нормальний»"кримськими бутербродами". Усе це — великий виклик для нас. Бо мільйони росіян, які виїхали на Захід, підживлюють цей дискурс», — наголошує Барчук.
Також в українських соцмережах розкритикували візит на церемонію вручення «Оскара» родини Навального, яка охоче позувала перед камерами.
А ще у соцмережах почали поширювати згадки про висловлювання і дії Навального. Наприклад, про його візити на «російські марші» — щорічні демонстрації російських націоналістичних та неонацистських рухів.
Меми
Паралельно з критикою чимало українців відреагували на нагороду гумором: хтось — дотепними дописами, а хтось — мемами.