Масонство, АТО й служба в теробороні: співведучий Спартака Субботи розповів, що той говорив про себе

Актор Євген Янович заявив, що його співведучий та блогер Спартак Суббота розповідав йому, що нібито є масоном, служить в територіальній обороні, був на Донбасі під час проведення там антитерористичної операції, а в університет вступив у віці 15 років. Янович дійшов до висновку, що «був професійно опрацьований брехуном».

Про це Янович розповів у себе в YouTube.

«27 лютого 2022 року я дізнався від Спартака, що він в теробороні, а саме з хлопцем з колишньої роботи, з яким служив в СБУ та був в АТО», — каже Янович.

За його словами, тоді вони вирішили записувати шоу «Подкаст терапія» і сильно зблизилися. Проте у вересні Янович натрапив на допис психолога та добровольця Артема Осипяна, у якому той розкритикував Субботу. Та Янович стверджує, що тоді не повірив критиці.

Каже, що після цього вони продовжували записувати подкаст, популярність якого зростала. А 20% прибутку віддавали на потреби ЗСУ. Проте у січні 2023 року до Яновича звернулися помічниця Субботи та попередила, що «проти Спартака готують інформаційний вкид».

А згодом Суббота заявив, що кілька політичних сил пропонують йому співпрацю і обіцяють 200 тисяч доларів, але той нібито відмовився, розповідає Янович. За його словами, тоді Спартак нібито сказав, що проти нього почнуть готувати замовні матеріали. І зрештою вийшло розслідування Іллі Полудьонного, але Янович у це спершу не повірив.

Після публікації розслідування Суббота сказав, що буде судитися, однак не надав спростувань заяв Полудьонного. Але заявляв, що всі документи згоріли в квартирі в мами в Ірпені. Також Янович звернувся до прихильників шоу «Подкаст терапія»:

«Мені щиро прикро закривати проєкт "Подкаст терапія", але іншого рішення я не бачу взагалі. Але я побачив, що для багатьох з вас це стало шоком. Я б хотів попросити всіх глядачів згадати основну ідею, яку ми намагалися донести в "Подкасті терапія": пам'ятайте, ви найважливіша людина у своєму житті. Є речі, на які ми можемо впливати, а є, на які не можемо. Майте мудрість відрізняти перше від другого», — каже актор.

Він резюмував, що «був професійно опрацьований брехуном». Стверджує, що навіть якщо Суббота виграє суд, його думка не зміниться.

«Моє бажання — вберегти якомога більшу кількість людей від впливу Спартака. Адже більшість прихильників підпадають зараз під дію підтверджувального упередження: коли інтерпретують інформацію таким чином, щоб вона співпадала із власним попереднім враженням про Спартака Субботу», — запевняє Янович.

Хто такий Спартак Суббота?

Згідно з описом у соцмережах, Спартак Суббота є когнітивно-поведінковим і схема-терапевтом, директором Інституту доказової психотерапії та кандидатом психологічних наук (PhD).

Він був співведучим «Подкасту терапія», що є одним з найпопулярніших українських подкастів. Наприклад, в Apple Podcasts він наразі перебуває на першому місці українського чарту, а в YouTube регулярно набирає сотні тисяч переглядів.

На канал з іменем Субботи, де виходить шоу, підписалися понад 531 тисяча користувачів. У цьому подкасті Суббота та український актор і комік Євген Янович обговорювали здебільшого психологію, інколи відволікаючись на інші теми. Напередодні Янович оголосив про закриття проєкту.

Українське видавництво «Віхола» 13 квітня заявило, що припиняє співпрацю з блогером Спартаком Субботою. Вперше його книжку видали у 2021 році. Тираж становив 2 тисячі примірників.

Також Суббота популярний завдяки участі в інших ініціативах. Наприклад, у 2020 році він спільно з Міністерством охорони здоров'я запустив проєкт «Розкажи мені», у якому давав людям поради під час карантину.

Чому всі говорять про Субботу?

Психолог і гештальт-терапевт Ілля Полудьонний зібрав дані про те, що Спартак Суббота міг брехати про себе. 11 квітня текстову версію матеріалу опублікували на сайті видання «Свідомі». Також на YouTube є п'ятисерійна версія розслідування.

У цьому матеріалі Полудьонний ставить під сумнів цілу низку фактів про Субботу. Наприклад, ідеться, що майже п'ять років Суббота публічно позиціювався як кандидат психологічних наук, але не мав цього ступеня, а також працював в Інституті когнітивного моделювання, який пов'язують із проросійською ОПЗЖ. Більше про розслідування читайте у нашому матеріалі.

На наші звернення він не відповів, а у себе в соцмережах натякнув, що Полудьонний йому «просто заздрить».

«Це не перший гейт, з яким я стикаюся. Я це переживу... Я з усім можу змиритися, усе можу з’їсти, окрім образ у бік своїх близьких людей і глядачів... Якщо людина просто заздрить або комусь щось не подобається, думаю, це її персональна проблема», — відреагував він.

Суббота заперечив, що брехав про свою освіту, і заявив, що звинувачення в неетичній поведінці оскаржуватиме в суді. Також запевняє, що буде крок за кроком публікувати спростування розслідування у своєму Telegram. Водночас свою роботу в організації, пов'язаній з ОПЗЖ, він прокоментував так:

«Я не можу відповідати за роботу всієї структури Інституту, але так, я працював там на посаді наукового керівника, і так, мене можна справедливо називати політичним психологом. А тепер питання: мене звинувачують у підробці рейтингів, на яких більше розуміються політичні аналітики», — стверджує він.