Масової екстрадиції «ухилянтів» з-за кордону не буде — депутат Веніславський
З юридичної точки зору процедури масової екстрадиції українських громадян з—за кордону немає. Раніше ЗМІ писали, що Польща почала екстрадувати в Україну чоловіків—«ухилянтів».
Народний депутат, член парламентського Комітету нацбезпеки, оборони і розвідки Федір Веніславський наголосив, що кримінальна відповідальність має персоналізований індивідуальний характер.
«Відповідно, щодо кожного факту треба звертатися і надавати відповідні документи про те, що людина переховується від слідства, суду. І лише після цього можна задіяти процедуру екстрадиції», — сказав він.
Утім, остаточне рішення буде за судом у країні, до якої українські правоохоронці будуть звертатися щодо екстрадиції «ухилянта».
«Тому, звичайно, це дуже непроста процедура. Будемо думати як зробити її більш гнучкою, але це потребує ретельного аналізу», — сказав Веніславський.
Що передувало?
Польське видання Rzeczpospolita з посиланням на дані прикордонної служби Польщі писало, що за угодою з Україною Варшава видворила зі своєї території низку українців, які переправляли нелегальних мігрантів до Європи.
Видання писало, що Польща почала екстрадувати в Україну чоловіків, які поїхали з України. В Україні цього не підтверджували, а саме видання згодом додало уточнення, що йдеться саме про випадок із переправленням мігрантів.
Перед цим голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив, що військовозобов'язаних українців, які покинули Україну за підробленими довідками про непридатність до служби, можуть екстрадувати додому. Спершу проведуть попередній аналіз, який займе декілька місяців.
Арахамія наголосив, що якщо «хтось корумпував якогось посадовця», то згідно із законодавством відповідальність несуть обидві сторони. Правоохоронці будуть працювати над тим, аби легалізувати докази й висувати обвинувачення.
Однак є питання, яким чином притягати людей, які вже виїхали. До них дотягнутися прямо зараз у правоохоронців немає можливості, але згідно з Кримінальним Кодексом, в Україні «зараз дуже посилились напрямок міжнародно-правової допомоги».
Арахамія зазначив, що зараз правоохоронці можуть зробити запити на екстрадицію фактично в будь-якій країні світу й привезти їх до України, щоб вони «понесли відповідну відповідальність».