Маєтки Путіна в Монако та каліфорнійська розкіш короля Йорданії: що ми дізналися про світових лідерів із Pandora Papers

Офшорне досьє Pandora Papers, над яким працювали понад 650 журналістів-розслідувачів зі 117 країн, пролило світло на незаконні статки 35 теперішніх і колишніх світових лідерів. Згадується там і український президент та його оточення. Про можливі офшори Зеленського, мільйони від Коломойського та британську нерухомість ще кількох впливових українців ми вже розповідали.

Хто ще зі світових лідерів фігурує в розслідуванні та скільки в кого може бути в офшорах прихованих мільйонів, читайте далі в матеріалі.

Володимир Путін та нерухомість у Монако

Розслідувачі знайшли підстави вважати, що частина майна російського президента Володимира Путіна прихована в Монако. Вони заявляють, що існує зв’язок між розкішними монакськими апартаментами Світлани Кривоногих, яку розслідувачі видання «Проєкт» називають матір’ю доньки президента РФ, та «друзями Путіна» Геннадієм Тимченком та Петром Колбіним.

Згадана квартира вартістю 3,6 млн доларів розташована в житловому комплексі Monte Carlo Star неподалік казино Monte Carlo. Особа покупця була засекречена, але відомо, що 28-річна жінка, яка придбала її у 2003-му, також скуповувала нерухомість у Росії.

За владнання справ Кривоногих із монакським помешканням відповідала компанія Moores Rowland. Її ж клієнтами були й Тимченко та Колбін, проти яких США запровадили санкції як проти найближчого оточення Путіна.

У Pandora Papers згадуються ще чимало представників російської верхівки. Наприклад, гендиректор російського Першого каналу Костянтин Ернст, який за підтримки пов’язаного з Путіним банку ВТБ займався угодою про купівлю 39 московських кінотеатрів. Або зять очільника «Транснефти» Андрій Болтов, який через кіпрські офшори проводив мільярдні контракти, та віцемерка Москви Наталія Сергуніна, родина якої теж має чималі офшорні статки.

The Washington Post наголошує, як показово російські державні медіа уникають будь-яких згадок про розкриту в розслідуванні інформацію. Натомість пишуть про викриття, пов’язані з українським президентом Зеленським. А в Кремлі обмежилися твердженням, що «нічого особливого» в оприлюдненій інформації не побачили. «Поки що йдеться про якісь твердження, які незрозуміло на чому засновані. Звісно, це не привід для перевірок», — зауважив речник Путіна Дмитро Пєсков.

Прем'єр-міністр Чеської Республіки Андрій Бабіш бере участь у теледебатах напередодні загальних виборів у Празі, Чехія, 3 жовтня 2021 рокуAP / Petr David Josek

Офшорні статки чеського прем’єра Бабіша

Підозрілі статки знайшлися й у чинного прем’єр-міністра Чехії Андрея Бабіша — за збігом саме напередодні парламентських виборів у країні. Розслідувачі стверджують, що Бабіш користувався офшорними компаніями для придбання нерухомості у Французькій Рів’єрі, зокрема купив там цілий замок. Тепер Бабішу може загрожувати розслідування як у Чехії, так і у Франції та США.

Журналісти стверджують, що у 2009-му Бабіш, скориставшись послугами французької юридичної фірми та панамської компанії, анонімно заснував компанії з фіктивними директорами. За кілька місяців за допомогою цих компаній він вивів із країни 15 млн євро, які використав для купівлі 16 елітних об’єктів нерухомості у Франції. Бабіш переконує, що в такий спосіб закон жодним чином не порушив, а публікація цих даних має на меті дискредитувати його напередодні виборів.

«Я очікував, що цю інформацію оприлюднять просто перед виборами, щоби завадити мені вплинути на перебіг виборчого процесу в Чехії. Цій справі уже 12 років. Вона відбулася ще до того, як я пішов у політику. І в цьому випадку цілком очевидно, що я не зробив нічого незаконного або неправильного, однак це не заважає їм знову намагатися очорнити мене і вплинути на вибори», — заявив чинний прем’єр.

Президент Азербайджану Ільхам Алієв прибув із візитом до президента Франції Франсуа Олланда в Єлисейський палац у Парижі, Франція, 14 березня 2017 рокуAP / Christophe Ena

11-річний власник будинків Алієва

Популярність вкладання коштів у британську нерухомість підтверджує не лише приклад оточення українського президента. Pandora Papers розкриває деталі купівлі майна у Сполученому королівстві ще й родиною чинного президента Азербайджану Ільхама Алієва. Йдеться про аж 17 об’єктів нерухомості. Найцікавіший тут один епізод: у 2009 році власником офісної будівлі в середмісті Лондона за 44,6 млн доларів став 11-річний син Алієва.

Споруду в найдорожчому районі британської столиці Мейфер тоді купила компанія чинного глави Азербайджану Mallnick, а вже за місяць її оформили на сина президента — Гейдара Алієва. Іншу офісну будівлю родина Алієва у 2018-му продала у власність британської корони за 66 млн фунтів. Хоча тоді британці запевняли, що все було легально й проведені всі належні перевірки, тепер вони відбуваються повторно.

Загалом, як з’ясували розслідувачі, Алієви та їхнє оточення причетні до махінацій із нерухомістю на більш ніж пів мільярда доларів США.

Король Йорданії Абдулла II виступає під час медіаконференції перед зустріччю з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, 5 травня 2021 рокуAP / Johanna Geron

Каліфорнійська розкіш короля Йорданії

Виправдовуватися через розслідування Pandora Papers довелося й королю Йорданії Абдаллі II. За інформацією журналістів, він таємно скупив у США та Британії нерухомості на 100 млн доларів. За майже 20 років при владі король встиг купити 15 будинків та квартир.

Королівські юристи наполягають: усе було сплачене з особистих активів монарха, а не з державних фондів, водночас використання офшорів для придбання закордонної нерухомості є звичною практикою і жодних порушень тут немає.

«Такі обвинувачення наклепницькі та спрямовані на те, щоби завдати шкоди репутації Йорданії та авторитету Його Величності й тієї важливої ролі, яку він відіграє на регіональному та міжнародному рівнях», — йдеться в заяві королівського палацу. Водночас ці об’єкти нерухомості король використовує зокрема і в державницьких цілях — приймає там іноземних гостей.

***

Крім того, у Pandora Papers фігурує ім’я експрезидента Казахстану Нурсултана Назарбаєва, чия неофіційна дружина на таємних офшорних угодах заробила близько 30 млн доларів. А ще — колишнього британського прем'єра Тоні Блера, який разом із дружиною теж фігурує в розслідуванні разом із придбаним у 2017 році лондонським таунхаусом за 8,8 млн доларів. Відомо, що вони роками ухилялися від сплати податків понад 400 тисяч доларів, заснувавши компанію на британських Віргінських островах, яка формально й володіла нерухомістю.

З чинних лідерів у розслідуванні ще згадують, наприклад, президента Чилі Себастьяна Піньєру. Він отримав мільярди, продавши через офшори на тих самих Віргінських островах свою частку акцій у гірничодобувній компанії наближеному до себе бізнесменові.

А прем’єр Пакистану Імран Хан, про тіньові фінансові схеми оточення якого теж розповідають Pandora Papers, обіцяє провести власне розслідування. Водночас опоненти закликають його піти через скандал у відставку.