«Мені рано ставати українським Мартіном Лютером Кінгом» ㅡ Жан Беленюк про боротьбу з расизмом в Україні
Олімпійський чемпіон і депутат Верховної Ради Жан Беленюк зазначив, що в побуті українців вкорінений расизм, але наразі ця проблема не стоїть гостро, а суспільство стає більш толерантним.
Про це Беленюк розповів в етері програми «Мокрик По Живому» на hromadske.
На думку Жана Беленюка, на побутовому рівні люди з темним кольором шкіри в Україні справді можуть стикатися з проявами расизму. «Але я не можу сказати, що це поголовно. І я впевнений у тому, що адекватних людей, які нормально сприймають людей із темним кольором шкіри, набагато більше», ㅡ зазначив він.
Зокрема, депутат розповів, що ніколи не дозволяв собі ходити на футбол: «Тому що я знаю, що це місце підвищеної небезпеки для мене. Те, що я це розумію, вже не надто хороший момент, як мені здається».
Окрім того, він зазначив, що навіть серед його знайомих є люди, які використовують некоректні слова щодо темношкірих людей. Проте, на думку Беленюка, зараз ситуація стає кращою, ніж була 10-15 років тому.
«Треба відрізняти прояви, коли людина просто не знає, як звертатися до людей з іншим кольором шкіри, а коли буває, що агресивно налаштовані люди через свої переконання впевнені, що вони чимось кращі, ніж представники іншої раси», ㅡ каже Беленюк.
На питання, чи має Беленюк амбіції стати речником боротьби проти расизму в Україні як перший темношкірий депутат у Верховній Раді, він відповів, що поки нагальної потреби в цьому немає.
«Мені поки що рано ставати українським Мартіном Лютером Кінгом [...] Тим паче, що в нас є інші питання, якими теж треба займатися», ㅡ сказав він.
Расова дискримінація в Україні
Як зазначають дані Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, випадки дискримінації за ознакою національного (етнічного походження) в Україні фіксують нечасто. У 2019 році в офісі омбудсмена отримали 30 таких повідомлень (7% від повідомлень про всі види дискримінації). У 2020 році зафіксували 31 таке повідомлення.