Мер Мелітополя пояснив, чи можна брати гроші від окупантів та як працювати на захоплених землях

Мер Мелітополя Іван Федоров закликав містян не брати паспорти рф та не працювати на окупаційну владу, оскільки це лише наражатиме українців на небезпеку. Водночас Федоров не забороняє брати допомогу від окупантів, головне — підтримувати Україну.

Про це міський голова розповів у своєму відеозверненні.

Іван Федоров наголосив, що брати псевдопаспорти рф однозначно не можна. По-перше, цей документ не визнається ні Україною, ні іноземними організаціями, а по-друге, наражатиме на небезпеку українців. За словами мера, «паспортизація» населення на окупованих територіях проводиться для подальшої «мобілізації» людей до військ рф. Він наголосив, що окупанти вже «мобілізували» таким чином людей на захоплених територіях Донбасу, використавши їх як гарматне м'ясо.

«Всі ми знаємо, як це відбувалося у "Л/ДНР" і які підрозділи приїжджали на територію Мелітополя: абсолютно непідготовлені, без спорядження, їх кидали для якихось незрозумілих завдань», — додав Федоров.

А що з «допомогою» від окупантів?

Іван Федоров наголосив, що наразі у жителів окупованих територій важкий фінансовий стан і вони вимушені брати гроші — зокрема і в окупантів. Втім, мер міста наголосив, що найважливішою залишається підтримка України, порівнявши це з практикою передвиборчих агітацій у 2000-х роках, коли кандидати роздавали гроші людям.

«Головне у цій ситуації, щоб підтримка була української сторони. Як на виборах: гроші ви брали від будь-кого, а вибір робили по совісті. Отак і в цій ситуації — потрібно, щоб совість була чистою», — заявив мер.

Як працювати під окупацією?

Федоров зауважив, що Україна виконує всі фінансові зобов'язання щодо працівників бюджетної сфери: усі отримають зарплатню, пенсії, виплати допомоги. Працівники сфери освіти отримають відпускні та всі інші необхідні виплати, а медпрацівники — зарплати згідно з нормативами. Водночас Федоров наголосив на неприпустимості роботи на окупантів чи на «призначену» ними псевдовладу.

Співробітники заводів, виробництв та підприємств також можуть ходити на виробництво та працювати, проте вся відповідальність за діяльність такого підприємства буде на його керівнику.

«Керівник має ухвалювати рішення, куди він платить податки, з ким взаємодіє та де відкриває рахунки», — сказав Федоров. Він додав, що Україна трактуватиме вибір у межах законодавства, особливо щодо фінансування тероризму.

Яка ситуація у Запорізькій області?

Наразі під контролем окупантів перебуває частина Запорізької області уздовж Азовського моря, зокрема Мелітополь і Бердянськ. Тимчасово захоплений і Енергодар, поряд із яким розташовується Запорізька атомна електростанція. Інша частина області зазнає постійних обстрілів з боку окупантів.

За даними обласної військової адміністрації, окупаційні сили розкрадають майно з комунальних підприємств, які розташовані на тимчасово захоплених землях, «підпорядковують» собі роботу місцевих підприємств, навчальних закладів та навіть відділків поліції.

Попри це, в регіоні активно діє Рух опору. У Мелітополі українські партизани вже ліквідували російських військових високого рангу, а в перехоплених розмовах російські солдати між собою скаржаться на «українські диверсійні групи». У Токмаці партизани розповсюджують антиросійські листівки на вулицях, а у Мелітополі навіть запрошують містян 29 травня на проукраїнський мітинг.