Мер Мелітополя пояснив, чому окупанти не змогли влаштувати повноцінне «святкування» 9 травня у місті
У Мелітополі окупанти 9 травня влаштували «святкування», але воно було далеко не таким, як його планували. Серед причин — опір місцевого населення.
Про це розповів міський голова Мелітополя Іван Федоров в етері hromadske.
За його словами, останні півтора місяця окупанти жили планами влаштувати гучне свято 9 травня, яке хотіли зробити силами жителів Мелітополя. Зокрема, планували залучити до проведення заходу місцеві творчі колективи. Однак Федоров запевняє, що зрештою жоден такий колектив не погодився на участь.
Крім того, за словами мера, самопроголошена влада міста не взяла участь у «параді», оскільки боїться місцевого населення. «Вони чітко розуміють, що якщо там будуть жителі міста Мелітополя, вони скажуть їм усе, що думають про них». Федоров додав, що більшість людей на «святкування» привезли напередодні з окупованого Криму.
За даними посадовця, на заході було 500-700 людей, водночас пропагандистські ЗМІ намагалися знімати «святкування» під таким ракурсом, щоб здавалося, що відвідувачів насправді більше.
«Тож сьогодні вони створили таку картинку, яку продали пропагандистам, продали рашистам, і це те, що їм вдалося. Але це точно ніяк не змінило погляди мелітопольців, які сьогодні все ж чекають, коли наші героїчні Збройні сили звільнять місто Мелітополь і державність України зможе повернутися на окуповані території», — наголосив Федоров.
Що передувало?
Федоров раніше 9 травня заявив, що жителі міста не виходять на «святкування» 9 травня з окупантами. «Учора ввечері вони зробили заяву про те, що сьогодні небезпечно виходити в місто святкувати 9 травня, тому що хтось з України планує якісь провокації. Це нісенітниці, тому що провокації хотіли робити окупанти, щоб звинуватити в них українську владу», — заявив Федоров.
Він сказав, що жителі міста справді не вийшли на вулиці й не святкують з окупантами. Натомість російські пропагандистські медіа повідомляють про ходу «Безсмертного полку» з радянськими прапорами та фотографіями нібито учасників Другої світової війни. У соцмережах пишуть, що на ходу до міста завезли людей з росії та тимчасово окупованого Криму.
Федоров розповів, що з Мелітополя виїхали 60-70 тисяч людей, ще 70 тисяч залишаються в місті. За його словами, централізовану евакуацію окупанти закрили орієнтовно місяць тому. Потім вона могла тривати на приватних автівках, але упродовж останніх днів заборонили й це.
Проте люди все ще хочуть виїхати на підконтрольну Києву територію, запевняє Федоров. Деякі люди навіть ночують на блокпостах, сподіваючись на дозвіл виїхати. Зараз дорога з Мелітополя триває 12 годин, хоча зазвичай тривала 1 годину.
«Досить велика проблема виїжджати чоловікам, тому що їх просто зупиняють на блокпостах і далі не пускають. Тому сьогодні виїзд — це справжній челендж. Ніхто не знає виїзду й проїзду, і від цього стає ще важче», — сказав Федоров.
Яка ситуація в Мелітополі?
Мелітополь перебуває під окупацією вже понад два місяці. Мера міста Івана Федорова викрадали російські війська, після звільнення він продовжує керувати містом віддалено з підконтрольної Україні території.
У Запорізькій ОВА повідомили, що окупанти повністю блокують виїзд із Мелітополя, щоб провести «призовну кампанію». Від містян також вимагають повідомляти про заплановану евакуацію мирного населення.
Окрім того, російсько-окупаційні війська планують запустити там роботу «Сбербанку росії» та ввести в обіг рублі — для цього окупанти навіть збирали колишніх співробітників банківської системи, які стали колаборантами. Їх планують відправити у Ростов-на-Дону на навчання, а потім на базі українського «Ощадбанку» запустити роботу «Сбербанку росії».
За словами Федорова, наразі окупанти та колаборанти змогли фізично захопити відділення «Ощадбанку» в Мелітополі й збиралися почати там виплату в рублях та приймання платіжок за комунальні послуги. Але в них нічого не вийшло: платіжки прийшли без реквізитів, тож наразі вони вимагають сплачувати винятково в касу. Федоров закликає містян нічого не платити окупантам.