Меркель отримала найвищу нагороду Німеччини. Деякі однопартійці це не підтримали, зокрема через політику щодо росії

Колишній канцлерці Німеччини Ангелі Меркель присудили найвищу нагороду країни — орден Великого хреста «За заслуги перед ФРН». Щоправда, не всі її однопартійці це підтримали, зокрема через підхід до російсько—української війни.

Про це повідомляють «Укрінформ» і Politico.

Нагороду вручив президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр. Він похвалив підхід Меркель до ведення переговорів та її здатність іти на компроміси.

«Ви допомогли нашій країні знову досягти економічних успіхів в умовах безпрецедентних викликів. Ми озираємось назад на 16 років майже безперервного економічного зростання, протягом яких лихо безробіття все більше зникало для більшості німців», — сказав Штайнмаєр.

Він також згадав про спроби Меркель допомогти Україні на початку російсько-української війни у 2014 році: «Тоді ви намагалися не допустити переростання війни у пожежу по всій Україні».

Проте деякі члени Коаліційне об'єднання політичних партій Німеччини — Християнсько-демократичного союзу і Християнсько-соціального союзуХДС/ХСС, яке представляла Меркель, не погодились із рішенням нагородити колишню канцлерку. Глава комісії ХДС із фундаментальних цінностей Андреас Реддер заявив, що вважає такий крок помилкою. Він зазначив, що позицію Меркель щодо росії називають однією з найсерйозніших зовнішньополітичних помилок країни, а також розкритикував політику ексканцлерки в галузі енергетики, міграції та відмови від атомної енергії.

Колишній міністр фінансів та представник ХДС Вольфганг Шойбле зазначив, що ще зарано робити остаточну оцінку того, чи слід Меркель зараховувати до «великих» канцлерів.

До Меркель орден Великого хреста отримували лише два німецькі канцлери — Конрад Аденауер, перший післявоєнний канцлер ФРН, а також Гельмут Коль, який керував країною під час закінчення Холодної війни, возз'єднання Німеччини та створення Європейського Союзу.

Про політику Меркель щодо війни

У 2008 році Україна могла отримати План дій щодо членства в НАТО. Однак канцлерка Ангела Меркель і президент Франції Ніколя Саркозі, як зазначає Welt, заблокували це рішення. Серед причин — повага до росії.

У 2022 році після повномасштабного вторгнення росії в Україну Меркель заявила, що вважає правильним своє рішення не розпочинати тоді процедуру прийняття України в НАТО.

Також Меркель як представниця Німеччини брала участь у переговорах «нормандського формату» з метою врегулювання конфлікту на Донбасі. Ухвалені документи отримали назву Мінські домовленості (угоди).

У 2022 році вона заявила, що не звинувачує себе у тому, що спроби дипломатичного рішення у російсько-українській війні не спрацювали.

«Дипломатія не є помилковою, якщо вона не спрацювала. Не розумію, чому маю говорити, що це було неправильно. Я не буду вибачатися за це», — каже Меркель про Мінські домовленості.