«Ми зосталися вдвох ㅡ Росія та Білорусь»: Лукашенко прокоментував смерть Шишова та загрозу «бойовиків з України»
Самопроголошений президент Білорусі до річниці виборів, які спровокували масові протести у країні, організував «Велику розмову з президентом», де зробив заяви щодо останніх резонансних подій: смерті активіста Віталія Шишова, втечу білоруської спортсменки Христини Тімановської, а також відносини з Україною та Росією.
Про смерть активіста Віталія Шишова
Лукашенко відкинув звинувачення у причетності білоруських спецслужб до смерті Шишова, якого 3 серпня знайшли повішеним у парку Києва.
«Хто він такий для мене і для Білорусі взагалі? Добре я, президент, міг би його не знати, але я впевнений, що у цій залі тільки три-чотири людини його і знали. Він для нас був просто ніхто. Який скажений у Білорусі візьме і піде його там повісить? Ну навіщо? Елементарно: повісили одного, завтра буде такий самий інший. Навіщо в Україні роздмухувати все це?» — каже Лукашенко.
Про втечу бігунки Тімановської
Лукашенко впевнений, що рішення білоруської легкоатлетки Христини Тімановської на Олімпіаді у Токіо «не були самостійними».
«Вона б сама цього не зробила, якби нею не керували. Вона з Японії, в Токіо, зв'язалася зі своїми дружками в Польщі, і їй сказали дослівно: "Приїдеш в аеропорт, біжи до японського поліцейського і кричи, що ті двоє, які підвозили в аеропорт, ㅡ це співробітники КДБ". Хоча жодної людини зі спецслужб в Японії не було. Ми не практикуємо цього», ㅡ каже Лукашенко.
Окрім того, він розкритикував Христину Тімановську за успіхи на Олімпіаді: «З6-е місце у своїй дисципліні! Ось більше не треба ні про що говорити. Росіяни зараз переймаються щодо Діни Аверіної. Ну так дівчина виступила! Вона може щось сказати, це велика спортсменка. А ти що?»
Про стосунки з Україною
Білорусько-українські відносини, за словами Лукашенка, зараз перебувають «у найнижчій точці».
«Політичні стосунки на дуже низькому рівні, та червона лінія була перейдена тоді, коли Євросоюз ще не припинив авіасполучення з нами, а Україна це зробила. За що? Невже до такої гидоти можна дійти, щоб, вибачте мені, пох*рити все, що було досі, все те, що ми зробили для України?»
Окрім того, він вкотре заявив про нібито причетність офіційних органів влади України до перекидання зброї до Білорусі.
«Добре, побіг за Заходом [президент України Володимир Зеленський], начхав на все, але навіщо ти бойовиків готуєш на території України та зброю закидаєш до нас сюди? Адже зброя йде переважно з України. Зараз ми, звичайно, закрили намертво цю межу. Навіщо ви це коїте, адже народи ㅡ це ж сусіди, це ж рідні люди?»
Лукашенко також заявив, що найменше, кого повинні боятися українці ㅡ це білоруси: «Ми ніколи не зробимо капості щодо України, якщо ви першими не ступите зі зброєю на нашу землю».
Про Донбас та Крим
Лукашенко заявив, що Україна має «сісти за стіл і домовитися» щодо питання Донбасу і Криму. Він також «застеріг» Україну від можливої спроби силою розв'язувати питання на Донбасі.
«Якщо ви посмієте це зробити за підтримки третіх країн, я ніколи не буду на вашому боці. Якщо ви знову з Росією зіткнетеся, я буду між вами. Навіть якщо це буде загрожувати моєму життю», — каже Лукашенко.
Про відносини з Росією
Лукашенко заявив, що події минулого року підштовхнули Білорусь і Росію до активнішої співпраці.
«Не було б щастя, та нещастя допомогло. Ми залишилися вдвох ㅡ Білорусь і Росія. Тому що удар звідти було завдано через Білорусь, як завжди було, в серце Росії. Ми миттєво зрозуміли, чого від нас хочуть. Володимир Володимирович запропонував допомогу, але я тоді відмовився. Сказав, що поки справляюся і впораюся. Але попросив про всяк випадок створити резерв із тисячі осіб. Навряд чи б вони розв'язали якусь задачу, тому що разом з цим у мене в резерві була ціла армія», — заявляє самопроголошений президент Білорусі.
Він також додав, що «жодні країни не мають такої взаємодії, як Білорусь і Росія».