Міністр фінансів «неприємно здивований» ситуацією з «Укрексімбанком». Каже, що ЗМІ мають право ставити будь-які питання
За словами міністра фінансів Сергія Марченка, керівництво державного «Укрексімбанку» мало зробити все, аби не допустити навіть теоретичного конфлікту з журналістами. Він закликав до справедливого розв’язання цього конфлікту з повагою до цінностей свободи слова.
Про це міністр заявив у коментарі «Інтерфакс-Україна».
Марченко зазначив, що його «неприємно здивувала вся ця ситуація» і наголосив, що будь-які конфлікти з журналістами є неприпустимими.
«Очевидно і зрозуміло, що журналісти мають право і повинні ставити будь-які запитання, а всі представники держави зобов'язані та мають відповідати на ці запитання настільки, наскільки це можливо», — зауважив глава Мінфіну.
За його словами, зараз треба «зробити максимум» для того, аби знайти справедливий і з повагою до цінностей свободи слова вихід із конфлікту. Марченко каже, що очікує на повну інформацію про те, що сталося.
«Має бути й реакція правоохоронців, оскільки журналісти подали відповідну заяву», — додав міністр фінансів.
Доповнено 17:55. Така реакція вже з'явилася: поліція порушила кримінальну справу за статтею про перешкоджання роботі журналістів.
Що сталося?
Напередодні журналісти-розслідувачі програми «Схеми» заявили про напад на знімальну групу у кабінеті голови правління державного «Укрексімбанку» Євгена Мецгера під час запису інтерв'ю з ним. Інцидент записали на аудіо.
Журналісти зазначають, що Євгену Мецгеру не сподобалося одне з запитань, яке поставив журналіст Кирило Овсяний, щоб отримати позицію для розслідування. Після цього, як заявляють «Схеми», охоронці «скрутили» оператора, забрали картки, на які здійснювався запис та видалили записане відео.
Журналіст Кирило Овсяний записав на диктофон те, що відбувалося в кабінеті. Зокрема, на записах голос, ідентифікований як голо Євгена Мецгера, каже про те, що треба «забрати дві камери й те, що писали» та «повитягувати касети».
Весь цей час знімальна група залишалась заблокованою в кабінеті голови правління банку в його присутності.
Після цього журналісти та представники редакції, які прибули на місце події, викликали поліцію та написали заяву про перешкоджання журналістській діяльності.
Позиція банку
5 жовтня пресслужба «Укрексімбанку» заявила, що журналістам ніхто не перешкоджав. Там розповідають, що раніше отримали запит від журналістів щодо інтерв’ю з головою правління банку відповідно до переліку питань. І жаліються, що під час самого інтерв’ю журналіст «Схем» поставив низку питань «щодо надання інформації про діяльність клієнтів банку».
Там зазначають, що інформація, яка запитувалася «Схемами», є банківською таємницею, і нібито саме через те інтерв’ю зупинили, а журналістам запропонували підготувати новий перелік питань.
У банку переконують, що після цього журналіст з оператором «без будь-якого перешкоджання залишили приміщення банку з усією записуючою та освітлювальною технікою». І додають, що хочуть звернутися до правоохоронців і регулюючих органів для «аналізу дій журналіста».