Мінкульт дозволив демонтувати у Києві ще два пам'ятники радянським діячам

Міністерство культури та інформаційної політики визнало пам'ятники радянському генералу Миколі Ватутіну та радянському льотчику Валерію Чкалову в Києві такими, що не підлягають внесенню до Державного реєстру культурної спадщини. Тож тепер їх можна знести.

Про це вказано на сайті міністерства.

Йдеться про пам'ятник Ватутіну, розташований у Маріїнському парку, і пам'ятник Чкалову на вулиці Олеся Гончара. Наказ про невнесення їх до реєстру нерухомих пам’яток уже підписав міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

«Питання перенесення вищезазначених пам'ятників КМДА могла вирішити й без втручання міністерства, в інший визначений законом спосіб. Тепер КМДА точно має виключити ці пам'ятники з Переліку щойно виявлених об'єктів, демонтувати й перенести монументи», — зазначає Мінкульт.

Що передувало?

Мінкульт уже не вперше ухвалює рішення щодо пам'ятників Ватутіну та Чкалову. Радник київського міського голови й депутат Київської міськради Дмитро Білоцерковець розповідав, що наприкінці січня експертна комісія міністерства розглянула подання київської міської влади, яке пропонує зняти статус об’єктів культурної спадщини з пам’ятників Ватутіну та Чкалову. Це мало б наблизити їх до демонтажу.

Зрештою комісія рекомендувала забрати статус у пам'ятника Чкалову. Водночас пам'ятник Ватутіну рекомендували демонтувати та визнати таким, що відповідає критеріям і ознакам пам’ятки монументального мистецтва.

Білоцерковець стверджує, що таке рішення ускладнить і затягне процес демонтажу монумента Ватутіну. Тож він закликав Мінкульт видати наказ, який відбере статус пам'ятки у цього монумента.

Водночас міністерство тоді зазначало, що демонтувати пам'ятник можна й з огляду на його чинний статус щойно виявленого об‘єкта культурної спадщини. Але в такому разі КМДА мала би створити проєктну документацію.

Мінкульт рекомендував узяти пам'ятник на облік як музейний предмет і перемістити до музейного фонду. Таким місцем зберігання міг би стати музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році» (село Лютіж Київської обл.), оскільки на Лютізькому плацдармі розташовувався командний пункт Ватутіна.

Більше про Ватутіна і Чкалова

Микола Ватутін — генерал армії Радянського Союзу. Український інститут національної пам'яті вніс Ватутіна у список осіб, причетних до боротьби проти незалежності України, організації Голодомору та політичних репресій.

Пам’ятник Миколі Ватутіну споруджений над його могилою в Маріїнському парку в Києві. Пам’ятник мав охоронний статус і раніше. Монумент узяли на облік наказом Головного управління охорони культурної спадщини КМДА від 6 квітня 2010 року, так він набув статусу щойно виявленого обʼєкта культурної спадщини.

А ось Чкалов — це радянський льотчик-випробувач. Він відомий тривалими безпосадковими перельотами. Наприклад, 18-20 червня 1937 року літав із Москви до Ванкувера (штат Вашингтон, США) через Північний полюс.

За свою кар'єру Чкалов випробував декілька винищувачів 30-х років: І-15, І-16 та І-153 «Чайка». Загинув у 1938 році під час першого випробувального польоту на новому винищувачі І-180.