Мінкульт ініціював обговорення з урядом щодо збереження цілісності фільмофонду Довженко-Центру
Міністерство культури України обговорило ситуацію з Довженко—Центром щодо його реорганізації та ініціювало обговорення з Кабміном та Держкіно щодо можливих варіантів розв'язання питання.
Про це йдеться у заяві Мінкульту.
Міністерство заявляє, що не було поінформоване про рішення Держкіно реорганізувати Довженко-Центр і не мало змоги проаналізувати, як це може вплинути на центр чи фільмофонд, яким він розпоряджається.
Мінкульт вказує, що реорганізація Довженко-Центру є прерогативою Держкіно та уряду, але Держкіно міністерству вже не підпорядковується. У компетенції Мінкульту зараз залишається саме проведення аналізу.
Держкіно як керівний орган мало погодити з Мінкультом рішення про передавання колекції Довженко-Центру. Досі відповідного запиту міністерство не отримувало, тож Мінкульт ініціює обговорення рішення про реорганізацію.
Міністр культури Олександр Ткаченко заявив, що зараз бачить «щонайменше два варіанти можливих рішень». Але будь-які рішення, що стосуються функціонування українських культурних інституцій та установ, не повинні ставити під загрозу їхню діяльність та існування.
Заступниця Ткаченка Галина Григоренко зауважила, що передавання сутнісних функцій зі збереження фільмофонду за рішенням Держкіно може призвести до руйнування цілісності колекції, яка послідовно формувалась із 90-х років у Довженко-Центрі.
«Ще більш негативний ефект подібне рішення матиме загалом на сферу — сигнал того, що замість підтримки сталих та спроможних інституцій маємо загрозу їхній діяльності та існуванню всередині країни», — сказала вона.
Що передувало?
У Довженко-Центрі повідомили, що Державне агентство України з питань кіно видало наказ про його реорганізацію. Разом із тим там заявили, що рішення Держкіно де-факто означає ліквідацію фонду, який із 1994 року займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно.
Згідно з наказом, всі фільми з колекції та майно Довженко-Центру мають перейти державній установі «Науковий центр кінематографії України». Також зі структури Центру має бути виокремлене держпідприємство «Українська анімаційна студія», до якої передадуть авторські права на українську анімацію, що зараз належать Центру. У центрі заявили, що співробітників організації мають повідомити про можливе звільнення.
Окрім того, там вказували, що ані в преамбулі наказу, ані в публічній комунікації Держкіно не обґрунтувало своє рішення. А держпідприємство, мовляв, не врахувало пропозиції Довженко-Центру щодо подальшої діяльності та не розробило стратегічного плану його розвитку, як того вимагає розпорядження уряду.
У Держкіно не погодилися. Своє рішення там пояснили збитковістю та неефективністю Довженко-Центру, що підтримує свою діяльність коштом державної дотації. Також у Держкіно запевняють, що за реорганізації не йдеться про звільнення чи розпуск працівників. Їм пропонується місце роботи на аналогічних посадах у новій структурі.