Мінкульт: На подарованій Лаврову іконі стоїть українська печатка ㅡ знак власності України
Міністерство культури та інформаційної політики підтвердило, що штамп УРСР на іконі, яку у Боснії та Герцеговині подарували очільнику МЗС Росії Сергію Лаврову, є печаткою Одеської крайової комісії. Це означає, що ікона — власність України.
Про це повідомили на сайті Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП).
Печатку впізнали за світлиною, яку публікували ЗМІ Боснії та Герцеговини. На зворотному боці ікони помітили штамп УРСР. Журналісти, посилаючись на слова президента Боснії та Герцеговини Мілорада Додіка, писали, що її привезли з окупованого Луганська.
У МКІП повідомили, що це печатка Одеської крайової комісії з охорони пам’яток матеріальної культури та природи, яка була створена 1926 року при Одеському історико-археологічному музеї.
Ця комісія у 1926-1930 роках склала списки пам’яток культури в усіх округах у межах своєї відповідальності, а також взяла їх на облік та під державну охорону.
«Факт наявності печатки крайової комісії на іконі вказує на те, що ця ікона є власністю держави Україна», ㅡ розповіла заступниця очільника МКІП Світлана Фоменко.
Наразі міністерство готує запити до Державного архіву Одеської області, Одеського археологічного музею, Національного музею історії України та інших музейних установ, щоб отримати архівні матеріали про роботу комісії. За ними хочуть ідентифікувати ікону, яку подарували російському міністру.
Також листи направлять до правоохоронних органів ㅡ Служба безпеки УкраїниСБУ, Нацполіції та Служба зовнішньої розвідки УкраїниСЗРУ, ㅡ щоби встановити ланцюг переміщення ікони з території України до Боснії та Герцеговини.
Що сталося з іконою?
14 грудня президент Боснії та Герцеговини Мілорад Додік на зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим подарував йому 300-річну позолочену ікону, що має штамп УРСР. Місцеві видання зазначали, посилаючись на слова Додіка, що ікону знайшли в Луганську.
У відповідь 16 грудня посольство України в Боснії і Герцеговині направило владі країни офіційну ноту з вимогою надати повну інформацію про ситуацію та пояснити, що це за ікона та як вона потрапила в Боснію і Герцеговину.
МЗС Боснії отримало ноту протесту від України та передало інформацію про це до прокуратури. Там уже відкрили кримінальну справу щодо ікони: слідчі мають перевірити, як вона потрапила до країни. Росія вже пообіцяла повернути ікону в Боснію.
Українська сторона вимагає розслідування та додаткової інформації щодо 300-річної ікони, яку, імовірно, вивезли з окупованого Луганська.