Мінкульт України створює раду з декомунізації та дерусифікації. Як вона працюватиме?
Міністерство культури та інформаційної політики України створює експертну раду з питань декомунізації та дерусифікації.
Про це міністр культури України Олександр Ткаченко заявив на брифінгу 10 червня.
Ткаченко розповів, що, згідно із законом, МКІП не може самостійно перейменовувати вулиці чи рекомендувати зносити пам'ятки — це належить до повноважень або ініціативи місцевих органів влади.
«Коли я бачу в інтернеті: "А чого ви не знесли памятник Суворову?" — а до нас ніхто не звертався», — сказав міністр. За його словами, МКІП не може ухвалювати рішення щодо місцевих пам'яток рішення, перш ніж це зроблять місцеві органи влади.
Тож Мінкульт провів три круглі столи, присвячених дерусифікації топоніміки, пам'яток та творів. А щоб усе відбувалося у законний спосіб, міністерство ініціювало створення Ради при МКІП та Українському інституті національної пам'яті.
Рада опікуватиметься цими питаннями як дорадчий орган: в МКІП зазначили, що органи місцевого самоврядування у діалозі з суспільством мають приходити до спільного рішення і далі координувати його з Радою.
Найближчим часом Мінкульт має опублікувати рекомендації щодо дерусифікації, якими може керуватися місцева влада. «Там не буде написано директивно: знести [пам'ятник] Суворову чи Катерині II. Там будуть написані аргументи, яким чином можна підходити до цього процесу».
За словами Ткаченка робота ради має «поставити процес на прозорі рейки» та зробити так, щоб рішення про дерусифікацію було у законній площині.
«Це природнє бажання багатьох людей на місцях позбуватися того, що нам нав'язувалося протягом багатьох років. Але хотів би зауважити, що таких назв, пам'яток, творів — дуже багато [...] Якщо хочемо бути нормальною європейською державою, навіть в умовах війни маємо показувати своє коректне ставлення до цього процесу», — сказав Ткаченко.
За словами Ткаченка, наразі положення про експертну раду вже затверджено, за день-два МКІП оприлюднить її склад ради.
Наразі відомо, що окрім представників самого міністерства до ради запрошують:
- Владиславу Осьмак — керівницю Культурно-мистецького центру НаУКМА;
- Федора Андрощука — гендиректора Національного музею історії України;
- Софію Дяк — директорку Центру міської історії;
- Івана Патриляка — декана Історичного факультету КНУ;
- Олександра Красовицького — українського видавця;
- Євгенію Муляр — мистецтвознавицю;
- Ігоря Пошивайла — директора Музею Революції гідності та інших.