Мінкульт визнав будівлю на Рейтарській цілісною пам'яткою. Щоправда, забудовник уже її пошкодив

Експертна рада Мінкульту визнала будинок Київського повітового земства та флігель цілісною пам'яткою історії й архітектури. А втім, забудовник уже встиг пошкодити будівлю.

Про це повідомив заступник голови Департаменту спадщини Київської міської держадміністрації Дмитро Перов.

Трохи контексту

Компанія НЕСТ реконструює дві споруди за адресою Рейтарська, 37 — фасадний будинок 1913 року. А також розташований у дворі флігель 1890-х років, який забудовник почав зносити, пише видання «Хмарочос».

Так, перший будинок він хоче реконструювати: зберегти фасад із заміною внутрішнього об’єму. А другий — знести, щоб збудувати нову будівлю.

Присутні на нараді в КМДА повідомляли, що керівник компанії заявив: «Якщо громадськість так обурена, то ми шматок стіни залишимо в новому будинку. Зможете її трогать».

Думки ЮНЕСКО ніхто не питав?

У Мінкульті казали, що зазначена у зверненні ділянка розташована у межах буферної зони об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО — Собору Святої Софії. Відповідно, про такі роботи мали б поінформувати Комітет ЮНЕСКО, який надає обов’язкові рекомендації.

А втім, Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО не схвалював проведення таких робіт, оскільки забудовник не провів інформування Комітету й не отримав жодних рекомендацій, казали в Мінкульті.

Попри це, консультативна рада департаменту охорони культурної спадщини КМДА 21 вересня підтримала забудову на вулиці Рейтарській, 37, повідомляла депутатка Євгенія Кулеба. І вже 26 вересня забудовник продовжив знесення флігеля, писав Петров.

Реакція Мінкульту

Уже після того, як будівлю пошкодили, міністерство виступило з вимогою зупинити незаконні дії на Рейтарській. У відомстві наголосили, що це є прямим порушенням Закону України «Про охорону культурної спадщини».

26 вересня відбулася Експертна комісія з питань обліку обʼєктів культурної спадщини Мінкульту, де переглядали статус памʼятки. І паралельно в цей же момент забудовник продовжував руйнування.

«Очевидно, що незаконні роботи, які тривають паралельно із засіданням, свідомо проводяться з метою знищити матеріальну структуру історичної садиби Києва», — йдеться у заяві міністерства.

Доповнено о 21:15. Мінкульт повідомив, що внесе зміни до Державного реєстру нерухомих пам’яток для збереження історичної будівлі на вулиці Рейтарській, 37. Відомство пообіцяло, що зробить це якнайшвидше.

А поліція щось робила?

Як писав Перов, дільничий повідомив, що за фактом умисного пошкодження та руйнування об'єктів культурної спадщини відкрите кримінальне провадження. Але зупинити роботи 26 вересня він не міг, бо не має таких повноважень.