Міноборони принесло куртки з Туреччини антикорупційній раді, щоб показати, що вони точно не літні

Куртки для Збройних сил України, закуплені Міністерством оборони з Туреччини, точно були зимовими, а не літніми чи демісезонними.

Про це заявив голова Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони України Євген Грушовець у коментарі «Радіо Свобода».

Через суспільний резонанс щодо закупівлі курток для українських оборонців антикорупційна рада при Міноборони ініціювала зустріч із представниками МО. Ця рада складається з представників громадських організацій, вона почала свою роботу у квітні, після скандалу з яйцями по 17 грн.

Заступник міністра оборони Денис Шарапов запевнив раду, що представники МО не мали доступу до турецького інвойсу з журналістського розслідування, де ціна курток була вказана у 29 доларів, «оскільки такі документи не надаються міністерству в принципі».

Шарапов заявив раді, що у 2022 році попередня перевірка постачальників (як це вже відбувається зараз) не здійснювалась. А тодішній керівник департаменту держзакупівель Богдан Хмельницький мав повну відповідальність на укладання прямих договорів.

В антикорупційній раді зауважили, що Міноборони «не зробило бодай мінімальної перевірки» компанії, у якої закупляли куртки. Представники Міноборони запевнили, що практика прямих договорів «тимчасово існувала в минулому», а зараз припинена.

На зустріч представники Міноборони принесли кілька екземплярів курток, аби члени антикорупційної ради переконалися, що це саме зимові куртки.

Зазначимо, представники міністерства вже приносили зразки курток на засідання депутатів з антикорупційного комітету при Верховній Раді України 23 серпня. Але тоді депутати одразу ж помітили нестикування: на куртці, яку показувало Міноборони, був номер контракту №VV2022-М1708. А журналісти писали про дивне постачання за контрактом №VV2022-М1908.

На бирці однієї з курток, яку принесли громадській антикорупційні раді після засідання з депутатами, видно, що там маркером написано 1908.

Доповнено о 17:11. Журналістка Тетяна Ніколаєнко, включена до групи антикорупційної ради при МОУ, зазначила, що представники Міноборони принесли на зустріч десяток курток, зокрема й українського виробника для порівняння.

«І куртку з виправленнями. Ми сказали, що такий доказ нам не підходить. На першому фото лежать дві куртки з контракту 1908. Контракт на 100 тисяч курток. Одна з партій стала предметом статті Юрія Ніколова», — пише журналістка.

З-поміж фото, які вона опублікувала, є куртка із биркою з надрукованим номером 1908.

В антикорупційній раді зазначили: при візуальному ознайомленні зрозуміло, що «зняти бирку з виробу та замінити без видимих слідів неможливо», а куртки є зимовими. Про те, що замінити бирку неможливо, також говорили представники Міноборони.

Тож голова Громадської антикорупційної ради при Міноборони Євген Грушовець зазначає, що твердження, нібито куртки були літніми, не відповідає дійсності.

«І, відповідно, ми всі маємо розуміти, що за ті гроші, про які говорили журналісти (нібито куртка коштує 20 або 30 доларів), неможливо купити зимову куртку», — сказав Грушовець.

Тим часом журналісти NashiGroshi заявили, що змогли на турецьких сайтах знайти куртки для військових за ціною від 38 до 68 доларів за штуку. Це ціна у роздріб. Також видання зазначає, що з OLX зникли виставлені на продаж куртки з тої ж партії, про яку ішлося в розслідуванні. На сайті вони були виставлені за 1000 грн (приблизно 27 доларів).

Скриншот фото з куртками, виставленими на OLX. Цього допису більше немає на сайті платформи. Фото: ZN.UA 

В антикорупційній раді повідомили, що Міноборони погодилося допустити їх на склад, де зберігаються залишки курток, а також надати інформацію, в які військові частини їх передали, щоб ті «могли почути відгуки військових, які їх носили».

Свої висновки щодо ситуації із закупівлею антикорупційна рада при Міноборони обіцяє оприлюднити найближчого тижня.

Більше про розслідування

Восени 2022 року Міноборони уклало контракт із турецькою фірмою на постачання зимового одягу для військових. Але дорогою між митницями замовлені куртки з «камуфляжних» стали «зимовими повітрозахисними» та втричі здорожчали, йшлося в розслідуванні Юрія Ніколова для ZN.UA.

Журналісти стверджували, що отримали в розпорядження пакет супровідних документів на одну з партій товару від турецької фірми Vector avia hava araçlari, з якою Міноборони уклало угоду.

4900 курток (і штанів), які в одному документі вказуються загальною вартістю 142 тисячі доларів, згодом зазначаються з ціною 421 тисяча доларів. Ціна за «камуфляжні» куртки з 29 доларів за штуку зросла до 86 доларів за «зимові повітрозахисні» куртки.

Видання заявляє, що турецький Vector avia hava araçlari належить українцю Роману Плетньову із Запоріжжя. У судовому реєстрі є дані про кримінальну справу щодо цього одягу.

Так, в ухвалі Голосіївського райсуду зазначається, що директор турецької фірми поставив вітровологозахисні зимові куртки та штани, які не відповідали ні технічним умовам, ні технічному опису до договору. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз дійшов висновку, що їх не можна використовувати за цільовим призначенням.