Митці, які створили «сатанинські» кросівки Nike, продають 1000 копій роботи Енді Воргола. Та лише одна з них — оригінал
Мистецьке угруповання Скорочення від mischief, що англійською означає обман, хитрощі.MSCHF виставило на аукціон 1000 копій малюнку Енді Воргола «Феї» 1954 року. Оригінал роботи коштував 20 тисяч доларів, а кожна копія продається за 250 доларів. Але навіть автори копій не знають, яка з них є оригіналом.
Про це йдеться в описі аукціону MSCHF «Музей підробок».
Митці використали роботизовану руку, яка відтворила штрихи Воргола на 999 аркушах паперу, після чого зістарили матеріал під дією світла, вологи й тепла. Кожна з 1000 копій роботи тепер має назву «Ймовірно, справжня версія "Фей" Енді Воргола».
Аукціон MSCHF — це мистецька акція, покликана висміяти зацикленість прихильників мистецтва в його класичному розумінні на оригінальності роботи. Водночас митці отримують репутаційний і фінансовий зиск, якщо продаються саме копії їхніх творів.
«Воргол… рухався до масового виробництва мистецтва, як і споживчих товарів. Створені нами копії продовжують цей рух. Ми обмінюємо недоліки людської руки на недоліки руки роботизованої. Мрія індустріалістів усього світу — зникнення людства», — кажуть у MSCHF.
Як розповів в інтерв’ю CNN креативний директор об’єднання Кевін Візнер, теоретично досвідчений фахівець може розрізнити оригінал «Фей». Але, на його думку, «лише божевільний буде сприймати серйозно галерею, яка виставлятиме цю роботу Воргола як оригінал».
А креативний директор MSCHF Лукас Бентель стверджує, що митці створили новий твір, який складається з усіх тисячі копій. І власниками цього нового твору будуть усі ці люди одночасно. «Так ми демократизуємо [творчість Воргола]», — вважає він.
Щоправда, незрозуміло, як до цього поставиться Фонд Енді Воргола, який зараз управляє творчою спадщиною митця. MSCHF уже має досвід судових позовів: раніше з ними судилася компанія Nike через випуск «сатанинських» кросівок. Тоді сторони врегулювали претензії поза судом.
Американський митець Енді Воргол вважається одним із засновників поп-арту й культовою постаттю світового мистецтва. За свій творчий шлях він працював як художник, ілюстратор, дизайнер, скульптор, письменник, продюсер, кінорежисер, видавець, колекціонер тощо.
Цікаво, що батьки Воргола — іммігранти з лемківського села Микова, розташованого на території сучасної Словаччини.