Митці з Ізраїлю відмовилися відкрити павільйон на Венеціанській бієнале, закликавши припинити бойові дії у Секторі Гази
Художники та куратори ізраїльського павільйону на Венеціанській бієнале оголосили, що не відкриватимуть його, доки не буде досягнено угоди про припинення вогню в Секторі Гази та звільнення заручників.
Про це пишуть Guardian та New York Times.
Про рішення ізраїльської команди стало відомо з тексту таблички, яку вони розмістили на вході до павільйону. Коли до будівлі підійшли журналісти, її охороняли троє озброєних італійських військових, а крізь скляний фасад можна було побачити відеороботу Keening ізраїльської художниці Рут Патір.
«Як митець і педагог я рішуче заперечую культурний бойкот, але мені важко презентувати проєкт, який говорить про вразливість життя, в час незрозумілого його ігнорування», — розповіла Патір.
Решта виставки, що присвячена родючості, «чекає на момент, коли серця знову відкриються для мистецтва», сказали організатори.
«Кінця [бойових дій] не видно, тільки обіцянка ще більшого болю, втрат і спустошення. Виставка працює, павільйон чекає на відкриття. Мистецтво може почекати, але жінки, діти та люди, які живуть у пеклі, не можуть», — ідеться в заяві кураторів.
Водночас палестинські художники, які представлені на Венеціанській бієнале на головній кураторській виставці, а також на «супутній події» — афілійованій виставці під назвою «Південно-Західний берег», неоднозначно сприйняли рішення ізраїльтян.
Так, художниця Діма Сроджі зазначила, що припинення вогню та звільнення заручників може означати, що для ізраїльського павільйону «все буде як завжди», але для палестинців це означатиме «продовження 75 років окупації та статус-кво апартеїду».
«Ми боремося за наше звільнення, а не лише за припинення вогню у 2024 році», — наголосила вона.
Раніше понад 23 тисячі діячів культури підписали відкритий лист до Венеційської бієнале із закликом відмовитися від національного павільйону Ізраїлю цього року. Також вони звинуватили організаторів у «подвійних стандартах», оскільки ті беззаперечно підтримали Україну та заборонили російський павільйон, але не зробили те ж саме щодо ізраїльського.
Більше про Венеційську бієнале
Це одна з провідних виставок сучасного мистецтва, що відбувається у Венеції з 1895 року.
Дві інші відомі мистецькі події традиційно вважають частиною Венеційської бієнале: це Венеційський кінофестиваль, який організовують щороку з 1932-го, та Венеційська бієнале архітектури, що відбувається з 1980-го кожні два непарні роки.