Міжнародний реєстр збитків через агресію рф почне діяти з серпня. Як він працюватиме?

Міжнародний реєстр збитків, завданих Україні російською агресією, почне працювати з серпня 2023 року.

Про це повідомила заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра в етері телемарафону, цитує пресслужба її відомства.

За її словами, зараз триває процедура створення органів управління Прем'єр-міністр Денис Шмигаль називав його політичною декларацією, а не договоромдоговору, який 17 травня підписали в Рейк'явіку. За результатами цієї процедури планують створити міжнародну організацію. Також до серпня мають узгодити фінансування цієї організації. У ній будуть:

  • секретаріат, який займатиметься збором інформації щодо доказів завданих збитків;
  • правління, яке буде верифікувати зібрані докази та вносити заявки до самого реєстру;
  • конференція учасників сторін, яка складатиметься з усіх учасників договору, призначатиме виконавчого директора та ухвалюватиме правила і процедури роботи реєстру збитків.

«Це буде міжнародна спільнота. Водночас Україна відіграватиме в цьому питанні ключову роль», — каже Мудра.

Вона пояснює, що виконавчим директором цієї організації зможе бути лише людина, запропонована Україною. Також свою кандидатуру Україна подає до правління цього реєстру, а ще вона буде представлена у конференції сторін.

Цей реєстр включатиме заявки всіх постраждалих унаслідок агресії рф та доказову базу за цими заявками. Також мають створити компенсаційну комісію, яка розглядатиме такі заявки і присуджуватиме суми відшкодування збитків.

Мудра розповідає, що участь у реєстрі відкрита: після підписання договору будь-які країни, що підтримали резолюцію Генасамблеї ООН про репарації для України, можуть долучитися до реєстру.

Заступниця міністра юстиції також нагадала, що в ЄС уже створили робочу групу для розгляду можливості використання заморожених російських активів для відбудови України. Серед них лише російській державі належить близько 300 мільярдів доларів.

Що передувало?

У листопаді 2022 року Генасамблея ООН ухвалила резолюцію, де державам-членам ООН у співпраці з Україною рекомендувалося створити міжнародний реєстр збитків для фіксації доказів та претензійної інформації щодо збитків, утрат або пошкоджень, спричинених російською агресією, для всіх зацікавлених фізичних і юридичних осіб України. Такий реєстр також сприяв би та координував збір доказів.

У лютому уряд Нідерландів офіційно погодився на створення міжнародної організації Реєстр збитків, завданих Україні російською агресією, в Гаазі. Цей реєстр має стати першим компонентом всеохопного механізму репарацій.

А в травні на саміті Ради Європи в Рейк'явіку (Ісландія) понад 40 країн підписали політичну декларацію про створення Реєстру збитків, завданих агресією росії проти України.