Moderna заявила, що її вакцина ефективна проти мутованих штамів коронавірусу. Раніше таку ж заяву зробили у Pfizer
Вакцина від компанії Moderna, ймовірно, є ефективною і проти мутованих штамів коронавірусу, виявлених у Великій Британії та Південно—Африканській Республіці.
Про це виробник повідомив на своєму сайті.
Так, попередні лабораторні дослідження підтвердили, що антитіла, які створює вакцина, можуть розпізнавати нові варіанти коронавірусу та боротися з ними. У компанії зазначили, що введення двох доз вакцини об'ємом 100 мікрограмів захищає від усіх наразі виявлених штамів коронавірусу.
У Moderna також додали, що нині працюють над ще одним видом вакцини. Там очікують, що у поєднанні з іншими вакцинами він може бути ще ефективнішим проти мутованого штаму, виявиленого в ПАР.
Ефективність вакцини від Pfizer та BioNTech
Раніше схожу заяву зробив і виробник вакцини проти COVID-19 від Pfizer та BioNTech. Він заявив, що, імовірно, його препарат ефективний проти нових мутованих штамів коронавірусу.
Дослідження спільно організували Pfizer і вчені з Медичного відділення Техаського університету. Його провели на крові людей, яким раніше вже зробили щеплення. Водночас його результати обмежені, адже вчені не дослідили весь набір мутацій коронавірусу. Так, дослідження було здебільшого зосереджене на мутації N501Y, яку виявили у Великій Британії.
Як зазначив Філ Дормітцер, один із провідних учених Pfizer у галузі вірусних вакцин, було протестовано 16 різних мутацій, і жодна з них не вплинула на дієвість вакцини. Дормітцер зазначив, що науковці планують виконати аналогічні тести й щодо мутації, яку виявили у Південній Африці.
Чому це важливо?
Усе людство нині стурбоване тим, що вже розроблені вакцини від коронавірусу можуть бути неефективними проти його нових мутацій, які постійно з’являються.
Як зазначив професор клітинної мікробіології в Університеті Редінга Саймон Кларк, хоч виявлені мутації у Великій Британії та Південній Африці й мають певні спільні риси, остання «має ряд додаткових мутацій».
Водночас учені зазначають, що вакцини Pfizer/BioNTech і Moderna, у яких використовується технологія синтетичної РНК, за потреби можуть бути швидко налаштовані для усунення нових мутацій вірусу. Але зміни можливо внести лише за шість тижнів.
Зазначимо, раніше фармкомпанії та фахівці з питань охорони здоров'я вже стверджували, що вакцини від COVID-19, які вже використовують для вакцинації населення, є дієвими й проти нових штамів коронавірусу. Але досліджень не було.
Що відомо про вакцину від Moderna?
Вакцина американської компанії Moderna стала другою у світі, яка після завершення трьох етапів клінічних досліджень показала високу ефективність у запобіганні зараженню коронавірусом.
Moderna повідомила, що ефективність її препарату — 94,1%, зокрема вона гарантує захист від важкого перебігу COVID-19. Серед 30 тисяч учасників випробування вакцини лише 196 захворіли на COVID-19. Із них 185 випадків — у групі, яка отримувала плацебо, та 11 випадків — у групі, яка отримала вакцину.
Чи не найбільша перевага вакцини Moderna над препаратом від Pfizer та BioNTech — вона не потребує зберігання за наднизьких температур (мінус 70 градусів за Цельсієм). Вакцина Moderna не псується за стандартних температур холодильника — 2-8°С.