Молдовське село: звідки починається протест?

«Щоб зрозуміти, чого Молдова протестує, я раджу виїхати за межі Кишинева» - вивертаючи кермо, пояснює один із лідерів протестів Андрєй Настасе, представник громадянської платформи «Гідність та правда». Саме ця платформа стала рушійною силою, яка вивела тисячі мешканців Молдови на центральну площу Кишинева.

«Нас здивувало останнє соцопитування: воно говорить про те, що сильніше протесні настрої саме серед тих, хто проживає у сільській місцевості» - вторить Настасе директор молдовського Інституту громадської політики Аркадій Барбарошиє.

В самому серці Кишинева, в наметовому містечку на площі Великого національного зібрання ми зустрічаємо винороба Івана, фермера, який приїхав до столиці, бо не може миритися з владною політикою відносно таких як він. Більше того, він вважає, що крадіжка 1 мільярда євро з рахунків трьох комерційних банків теж коштуватиме мешканцям Молдови спустошенням і без того худого гаманця. 

Після такої розмови журналісти Громадського вирішили навідатись до маленьких містечок та сіл в центральному районі Молдови, щоб зрозуміти, в яких умовах живуть там люди. Перша зупинка - містечко Оргей, що у 40 кілометрах від столиці. В перший день протестів мер містечка, який фігурує в справі крадіжки одного мільярда євро, спробував організувати концерт, щоб жителі не їхали в столицю на мітинг. Однак ні в Оргеї, ні в Кишиневі зробити це не вдалося - артисти відмовились брати участь у цій «змові».

В селі Чулукань, що в 100 кілометрах від столиці, журналісти Громадського познайомились із селянином Міхаілом, який теж час від часу бере участь в протестах на площі Кишинева. Часто їздити не може через роботу. Раніше працював за кордоном, однак згодом повернувся. «Вік вже не той» - зітхає Міхаїл.

Родина з села Миндрешть вже 10 років мешкає в Італії. «У Молдові нема чого робити. Грошей тут не заробиш. А в мене сім'я, дитина. Та ще й батьки, які залишаються тут, у селі», - розповів Громадському голова сімейства Іон. «Хоча - додав він за тим, - я дуже хочу сюди повернутися. Ми уважно стежимо за подіями у Кишиневі і всіляко підтримуємо».Іон зізнався, що найближчим часом знову приїде, але щоб наживо підтримати протест у столиці. Протест, який триває на центральній площі Кишинева вже майже другий тиждень. Протест, який, як говорять лідери, не може просто згаснути.

Нагадаємо, з 6 вересня розпочався протест в самому серці молдовської столиці - Кишиневі. Тисячі мешканців вийшли, щоб заявити про те, що вони вимагають повного перезавантаження влади, включаючи відставку президента, прем'єра, дострокові парламентські вибори, оголошення персонами нон-грата місцевих олігархів та повернення вкраденого з рахунків трьох комерційних банків 1 мільярда доларів.

/ Кіра Толстякова, Олександр Назаров