Мова й культура. Як німецький Goethe-Institut підтримує Україну протягом 30 років

Goethe—Institut працює в Україні уже 30 років. Як він починав роботу, які напрями стали пріоритетними й найбільш результативними, а також чому команда не припинятиме підтримувати Україну — у матеріалі hromadske.
Як усе починалося
Перші п’ятеро українських співробітників Goethe-Institut почали працювати восени 1993 року у квартирах німецьких керівників відділів. Водночас у бібліотеці Київського політехнічного інституту облаштовували читацьку залу — майбутнє бюро Goethe-Institut, яке офіційно відкрили наприкінці зими 1994 року.
«КПІ став не тільки орендодавцем, але й першим доброзичливим і надійним партнером аж до нашого переїзду 2005 року в будівлю Києво-Могилянської академії» — згадує Ніна Гончаренко, колишня менеджерка проєктного відділу Goethe-Institut.
На початку 1990-х років Goethe-Institut з оптимізмом і пристрастю розвивав інноваційні освітні формати й адаптував культурний менеджмент до українських особливостей. Зокрема, працювали з найстрашнішими сторінками німецько-української історії, як-от Голокост в Україні, та сприяли обміну між українським і німецьким молодим мистецтвом.
Найбільш упізнавані проєкти Goethe-Institut
Основне, з чим асоціюють Goethe-Institut, — це якісне вивчення німецької мови з професійними викладачами та новітніми підходами.
«Якби я не почала викладати в Goethe-Institut, мабуть, завершила б кар'єру. Тут був абсолютно інший підхід: і викладачу, і учню має бути цікаво. Нові підручники й методика — з першого дня мені не було нудно», — ділиться Наталка Кляйнерт, яка викладає німецьку мову в Goethe-Institut в Україні понад 20 років.
Через війну всі заняття в інституті проходять онлайн. Можна обрати рівень самостійно або пройти тест. Також можна обрати тривалість курсу та формат. Для постійних клієнтів є знижки.
Крім того, Goethe-Institut в Україні активно співпрацює з МОН — зокрема, розробляє навчальні програми з німецької мови та розвиває мережу шкіл-партнерів, які готові активно розвивати викладання німецької мови. Зараз до проєкту долучені 17 шкіл із Харкова, Херсона, Хмельницького, Дніпра, Долини, Кривого Рогу, Львова, релокованого ліцею міста Маріуполя, Одеси, Рівного, Запоріжжя, Сум, Тернополя, Черкас, Ужгорода та Вінниці.
Також Goethe-Institut розробляє для державної освітньої платформи «Всеукраїнська школа онлайн» матеріали для 5–9 класів (відеоуроки, тести, супровідні та методичні матеріали для вчителів німецької мови).
З 2019 року Goethe-Institut в Україні реалізує один із найбільших культурних проєктів ЄС — «Дім Європи» (House of Europe).
House of Europe створювали для підтримки професійного та творчого обміну між українцями та їхніми колегами з ЄС і Великої Британії. Нині пропонують понад 20 програм: стипендії, гранти на персональні проєкти, поїздки на конференції, курси та стажування в ЄС і Великій Британії тощо.
Goethe-Institut організовує або підтримує багато проєктів зі сфери театру, музики та образотворчого мистецтва, щоби знайомити українців із німецькою культурою, створювати передумови для культурного діалогу та взаємодії.
Наприклад, фестиваль «Нове німецьке кіно» — результат багаторічної співпраці Goethe-Institut в Україні та кінодистриб’ютора Arthouse Traffic. Уже 20 років партнери представляють найновіші німецькі стрічки глядачам у Києві, Одесі, Харкові, Дніпрі, Львові та Чернівцях. Фестиваль відбувався навіть попри тривалі блекаути.
Як Goethe-Institut працює в Україні під час повномасштабного вторгнення
Організація посилила співпрацю з українськими культурними інституціями та діячами, а також допомагає просувати українську культуру в Німеччині.
«Ми запитували наших партнерів, серед яких Мистецький Арсенал, ЛітМузей Харків, DocudaysUA: "Чого ви зараз потребуєте найбільше?". І завдяки House of Europe ми змогли організувати екстрену підтримку вже в березні 2022 року», — зазначає директор Goethe-Institut в Україні Фабіан Мюльталер.
2023 року інститут організував Стабілізаційний фонд культури й освіти, щоб допомогти українським культурним інституціям адаптуватися до воєнних реалій. У його межах на кошти Федерального міністерства закордонних справ Goethe-Institut підтримав 150 проєктів.
Зважаючи на брак знань у німецькому суспільстві про культуру та історію України, Goethe-Institut в Україні прагне, щоби німці почули сучасні українські голоси. Для цього інститут уклав стратегічне партнерство з Українським інститутом в Німеччині: підтримав створення його філії в Берліні.
Крім цього, у межах діяльності в Німеччині представив українських діячів у великій програмі на платформі «Goethe-Institut у вигнанні» в Берліні; організував потужні програми на книжкових ярмарках у Франкфурті та Лейпцигу; сприяв іншим українським культурним заходам по всій Німеччині.
«Ми підтримуємо українських партнерів і переконані, що обраний нами шлях і наполеглива праця заради вільної, ліберальної, плюралістичної та демократичної України будуть успішними», — наголошує Мюльталер.
Матеріал опубліковано на правах реклами.