Мовний омбудсмен підтримав заборону російської мови в «Могилянці»

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь підтримав рішення про заборону спілкування російською мовою на території Києво—Могилянської академії.

Про це повідомили у пресслужбі омбудсмена.

Кремінь заявив що «Могилянка» зробила «досить потужний зачин». Омбудсмен сподівається, що це буде ретрансльовано і в інших університетах України.

«Я підтримую це рішення і вважаю, що в кожному університеті мають бути створені найкращі можливості для виховання справді патріотичних, вольових, освічених громадян України», — сказав Кремінь.

Він нагадав, що законодавство зазначає, що мова освітнього процесу — державна. Омбудсмен закликав МОН та Спілку ректорів закладів вищої освіти вжити додаткових заходів щодо дотримання закону для недопущення порушень, «які, на жаль, є в окремих ЗВО».

«В умовах російсько-української війни питання захисту мови та її утвердження — серед пріоритетних, тож сфера освіти має бути прикладом у питаннях захисту національних інтересів», — сказав він.

Кремінь додав, що ініціатива «Могилянки» збіглася з тим, що один з українських емігрантів заповів вишу один мільйон доларів

«Як мені відомо, одне з його побажань — щоб у Києво-Могилянській академії, яка була і є форпостом високої науки, продовжували тримати курс як на утвердження української мови та культури, так і нашої національної ідентичності», розповів омбудсмен.

Що передувало?

27 січня на академічній конференції Києво-Могилянської академії затвердили нові правила внутрішнього розпорядку НаУКМА, де заборонили спілкуватися російською мовою в навчальному закладі.

Зазначимо, йдеться про заборону спілкування між собою російською і для викладачів, і для студентів, і для адміністративного персоналу. Викладання російською у виші й так було заборонено.

Президент «Могилянки» Сергій Квіт пояснив, що жодних покарань за вживання російської не буде і ніхто не буде спеціально відстежувати мову спілкування людей між собою.

«Сенс не в покаранні, а в тому, щоби змінювати нашу внутрішню корпоративну культуру. Ніхто не підслуховуватиме студентів, але внутрішня громадська думка така, що це буде сприяти тому, щоби "Могилянка" повністю була українськомовним університетом», — сказав Квіт.

Закон України про забезпечення функціонування української мови як державної передбачає, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова, тобто українська. Нацменшинам та корінним народам гарантується право на навчання своєю мовою в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти.

Однак дія цього закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.