МОЗ дозволило провести в Україні випробування французько-британської вакцини проти COVID-19. Що про неї відомо?
Міністерство охорони здоров'я дозволило проведення клінічного випробування препаратів проти коронавірусу, які спільно розробляють французька фармкомпанія Sanofi та британська GlaxoSmithKline.
Про це зазначено у наказі МОЗ.
Заявником на проведення випробувань став український підрозділ міжнародної французької фармкомпанії Sanofi.
Йдеться про багатоетапне, модифіковане подвійне сліпе дослідження третьої фази, що проводиться в багатьох паралельних групах для оцінки ефективності, безпечності й імуногенності препаратів. Зокрема, випробовуватимуть дві ад’ювантні рекомбінантні білкові вакцини (моновалентну та бівалентну) проти COVID-19 для дорослих віком 18 років і старше.
Де будуть проводити випробування?
Тестування відбуватимуться в низці закладів Києва: «Центр сімейної медицини плюс», «Едельвейс Медікс», «Медбуд-Клінік», «Медична клініка "Благомед"». Також випробовування проведуть у вінницькому «Медичному центрі "Салютем"».
Що відомо про цей препарат?
Вакцина, яку спільно розробляють французька фармкомпанія Sanofi та британська GlaxoSmithKline, розроблена на основі білка-«шипа» коронавірусу, за допомогою якого той проникає в клітини й розмножується. Препарат вчить імунну систему розпізнавати «шип» і виробляти антитіла, які на нього реагують.
Серед переваг вакцини — можливість зберігання за температури у 2-6 градусів Цельсія.
Під час другого етапу клінічних випробувань на повнолітніх вона вже показала дієвість у понад 95%.
Як випробовують вакцини?
Кожна вакцина має пройти перевірку та оцінювання, що починається з доклінічної фази випробувань. Вона проводиться без участі людей: експериментальні вакцини спочатку тестуються на тваринах для оцінки їхньої безпеки та здатності запобігати хворобі.
Якщо вакцина викликає імунну реакцію, її тестують у межах клінічних випробувань за участю людей. Це тестування має три фази.
Спершу вакцину вводять невеликій групі добровольців (переважно молоді), щоб оцінити її безпеку та переконатися в ефективності. Пізніше група розширюється до сотень та тисяч учасників у різних країнах. Перевіряється вплив на різні вікові групи та різний склад вакцин.
Під час випробувань 2-ї і 3-ї фази учасникам тестування дають не лише вакцину, а й плацебо, і ані вони, ані лікарі не знають, кому саме що дістається.