МОЗ дозволило провести в Україні випробування ліків Pfizer і Merck проти COVID-19

Міністерство охорони здоров'я дозволило проведення в Україні клінічного випробування ліків проти COVID—19 від компаній Pfizer і Merck.

Про це йдеться у наказі МОЗ за 4 листопада.

Випробування ліків Pfizer відбуватиметься на добровольцях, які контактували з хворими на COVID-19. Натомість препарат Merck досліджуватимуть на людях, які живуть із хворими на COVID-19.

Випробування буде Частина учасників вживатимуть не препарат, а неактивну речовинуплацебо-контрольованимУчасники випадковим чином діляться на групи, одна із яких вживатиме препарат, а інша — плацеборандомізованим та Ні учасники, ні дослідники не знатимуть, які учасники вживатимуть препарат, а які — плацебоподвійно-сліпим.

Як випробовують ліки?

Спершу вони пройшли перевірку та оцінювання під час доклінічної фази випробувань. Вона проводиться без участі людей: експериментальні ліки спочатку тестуються на тваринах для оцінки їхньої безпеки та здатності запобігати хворобі.

Якщо препарат демонструє ефективність, його тестують у межах клінічних випробувань за участю людей. Це тестування має три фази.

Спершу препарат вводять невеликій групі добровольців (переважно молоді), щоб оцінити його безпеку та переконатися в ефективності. Пізніше група розширюється до сотень та тисяч учасників у різних країнах.

Під час випробувань 2-ї і 3-ї фази учасникам тестування дають не лише справжні ліки, а й плацебо, і ані вони, ані лікарі не знають, кому саме що дістається.

Що це за препарати?

Таблетки проти COVID-19 від американської компанії Merck Sharp & Dohme стали першими у світі, які дозволили використовувати для лікування хворих. Відповідний документ надала Велика Британія.

Препарат під назвою Lagevrio (молнупіравір) дозволили застосовувати людям, які мають легку та помірну форму COVID-19 і принаймні один фактор ризику розвитку тяжкого захворювання (ожиріння, старший вік, цукровий діабет або захворювання серця).

Показники ефективності цих таблеток проти госпіталізації та смерті під час інших випробувань становили 50%.

Натомість таблетки Paxlovid від компанії Pfizer ще не отримали такого схвалення. Проте вони продемонстрували вищу ефективність проти госпіталізації та смерті під час минулих випробувань — 89%.