На початку пандемії Німеччина закупила маски через фірму чоловіка очільника МОЗ. В уряді кажуть, що все законно
Міністерство охорони здоров'я Німеччини на початку пандемії коронавірусу закупило 570 тисяч захисних масок FFP2. А придбали маски у компанії Burda GmbH, берлінський офіс якої очолює Даніель Функе — чоловік очільника відомства Єнса Шпана.
Про цю угоду першими повідомили у Der Spiegel, передає DW.
В основі розслідування журналістів — документи щодо проведення держзакупівель, які уряд передав у Бундестаг. Авторів матеріалу зацікавила угода саме з Burda GmbH, оскільки вона може свідчити про конфлікт інтересів.
Захисні маски закупили у квітні 2020 року. У відомстві та компанії Burda запевняють, що жодних правових норм не порушили своєю угодою.
«У квітні 2020 року правління Hubert Burda Media запропонувало допомогу Міністерству охорони здоров'я в закупівлі масок, саме тоді, коли німецький уряд терміново шукав захисні маски», — йдеться у відповіді речника Burda GmbH.
Також у компанії заявили, що Даніель Функе не знав про угоду та не брав участь у її укладанні. Натомість у міністерстві заявили, що контракт із компанією уклали після того, як отримали пропозицію, згідно з процедурою.
За даними журналістів, у документах угода зазначена як пряма закупівля — тобто означає, що її узгодили між міністерством та компанією без попереднього тендеру.
У Burda розповіли, що угода про постачання масок виконувалася через компанію в Сінгапурі — 10% акцій цієї компанії належать Burda. 17 квітня 2020-го маски передали представникам МОЗ Німеччини у Шанхаї. Відомство взяло на себе витрати за транспортування партії до Німеччини.
За даними компанії, одна маска коштувала 1,73 долара. Міністерству їх передали за цією ж ціною без націнки, кажуть у Burda. Також компанія внесла передплату за маски, а згодом МОЗ відшкодувала їй витрати на 909 тисяч євро.
Німецьке відомство у квітні 2020-го, крім Burda, звернулося до низки компаній, щоб пришвидшити закупівлі масок з Азії, зокрема до Volkswagen, Lufthansa і BASF. А уповноваженою на перевезення масок із Китаю до Німеччини була компанія Fiege, яку журналісти називають наближеною до партії міністра охорони здоров'я — Християнсько-демократичного союзу.
Крім того, раніше членів цієї партії вже звинувачували у махінаціях під час закупівель масок. Це призвело до відставки двох депутатів Бундестагу.
Коронавірус у Німеччині
За даними Університету Джонса Гопкінса, у Німеччині виявили 2,6 млн випадків COVID-19. З них 74 тисячі людей померли від ускладнень та 1,7 млн пацієнтів одужали.
З 26 грудня в Німеччині розпочалася масова вакцинація проти коронавірусу. Інститут Роберта Коха повідомляє, що 7,2 млн людей отримали першу дозу вакцини (це 8,7% населення), другу дозу отримали 3,2 млн людей.