МОЗ пропонує тимчасово «позичити» 6,5 млрд грн на закупівлю вакцини проти COVID-19 з програми медичних гарантій

Міністерство охорони здоров'я пропонує взяти 6,5 мільярда гривень, потрібних на закупівлю вакцини проти коронавірусу Pfizer, з коштів, виділених на реалізацію програми держгарантій медичного обслуговування населення.

Про це повідомила народна депутатка, член медкомітету парламенту Ольга Стефанишина. У Facebook вона опублікувала проєкт постанови Кабінету Міністрів, де пропонується забрати 6,5 мільярда гривень з видатків на програму держгарантій медичного обслуговування населення та виділити їх на програму вакцинації населення проти COVID-19.

«Грошей в медицині і так не вистачає: дефіцит сьогодні понад 100 мільярдів. І саме з цієї дефіцитної медичної програми МОЗ вирішило забрати ще 6,5 мільярдів гривень на благу мету – закупівлю вакцин від COVID-19. Фактично ці гроші треба буде відібрати з ліків для діабетиків, з діагностики раку, з лікування ковіду і додатковим виплатам медикам», ㅡ заявляє Стефанишина.

Ольга Стефанишина/Facebook

Водночас міністр охорони здоров'я Максим Степанов в ефірі телеканалу «НАШ» пояснив, що гроші беруть «тимчасово». За його словами, МОЗ одразу давало запит на виділення з держбюджету 15,1 мільярда гривень на вакцинальну кампанію в Україні. Однак виділили всього близько 4 мільярдів.

«Коли ця сума закінчилася, ми сказали, що нам треба ще 6,5 млрд грн ㅡ це та сума коштів, яка нам зараз необхідна для відповідних проплат по вакцинах», ㅡ каже Степанов.

Очільник МОЗ зазначає, що гроші вирішили «позичити» з інших програм, оскільки діяти потрібно було швидко, мовляв, на зміни до закону про держбюджет на 2021 рік пішло б більше часу.

«У зв'язку з тим, що це [виділення грошей - ред.] потребує внесення змін до закону про державний бюджет, було ухвалене рішення, що ми беремо зараз цю суму коштів з програми медичних гарантій, з четвертого кварталу. А Міністерство фінансів, є відповідне зобов'язання, повинно протягом 3 місяців поновити всі ці асигнування, призначені програмою медичних гарантій на 4 квартал 2021 року», ㅡ сказав він.

А що з вакцинами?

За словами Степанова, вже у п'ятницю, 16 квітня, Україна очікує на постачання 117 тисяч доз вакцини Pfizer у межах глобальної ініціативи COVAX. Окрім того, уряд очікує у травні-червні цього року отримати цей препарат у межах прямого контакту з виробниками. Раніше зазначалось, що Україна змогла домовитися про закупівлю 10 мільйонів доз вакцини Pfizer.

Вакцинація в Україні

З 24 лютого в нас розпочалася вакцинація проти коронавірусу. 22 березня почався другий етап вакцинації. Паралельно з мобільними бригадами тепер працюють стаціонарні пункти. Також, крім медиків і військових, почали зокрема вакцинацію літніх людей.

В Україні вакцинують препаратом CoviShield, що розроблений Oxford/AstraZeneca та виробляється на потужностях в Індії. Фактично CoviShield — це та сама «оксфордська» вакцина, яку для локального індійського ринку випускає Serum Institute India. Поки що Індія призупинила експорт вакцини — за даними ЗМІ, через нестачу препарату в самій країні.

Також 25 березня в Україну прибула перша партія китайської вакцини CoronaVac. З 13 квітня препаратом почнуть робити щеплення.

Окрім того, український уряд отримав підтвердження про надходження додаткового мільйона доз вакцини від Pfizer/BioNTech у межах глобального механізму COVAX.