Музей Булгакова заявив про маніпуляції у висновках Інституту нацпам'яті щодо об'єктів на честь письменника
У Літературно—меморіальному музеї Михайла Булгакова вважають, що висновки Інституту національної пам'яті, який визнав об'єкти на честь письменника пропагандою, не є експертними, а також містять маніпуляції.
Про це йдеться в офіційній позиції музею, опублікованій на його сайті.
Працівники музею стверджують, що у висновку Інституту нацпам'яті твердження подані без аргументації, а також «мають вигляд емоційно забарвлених» визначень «із розмитими інтерпретаціями».
«Метафорична, емоційно-категорична подача тез говорить більше про особисту неприязнь та тенденційність сприйняття авторів, аніж про наукову, фахову експертизу», — йдеться в тексті заяві.
Крім того, працівники музею вважають, що члени комісії, які підписали висновок Інституту, некомпетентні, а сам текст висновку скомпілювали з декількох публікацій різних авторів без посилань на першоджерела.
Також автори висновку, мовляв, допустили маніпуляції та припустилися фактологічних помилок у біографічних даних самого Булгакова та його родини.
«Звертаємо увагу, що висновок має ґрунтуватися на повноцінному дослідженні, яке своєю чергою має містити посилання на джерела», — заявили в музеї Булгакова та додали, що вимагають оприлюднити текст повного дослідження, адже «без вичерпної фахової аргументації висновок комісії не може вважатися науковим».
Водночас там назвали Булгакова людиною, яка не підтримувала самостійність Української держави, однак письменник може бути «корисним», оскільки він є «одним із найяскравіших декомунізаторів». Це, кажуть у музеї, дасть змогу переосмислити поведінку й цінності «прорадянських» представників населення України.
«Тому його (Булгакова — ред.) імʼя в назві музею (...) ознака не глорифікації, а чітке означення власного українського (на відміну від привласненого москвою) права на бренд Булгакова, на критичне розкриття його творчості, його біографії на тлі української історії», — підсумували в заяві музею.
Що передувало?
Експертна комісія Українського інституту національної пам’яті у своєму висновку заявила, що письменник Михайло Булгаков, попри те, що жив у Києві, зневажав українців та українську культуру, ненавидів українське прагнення до незалежності та негативно відгукувався про становлення Української держави та її очільників.
Тож в Інституті нацпам'яті вважають, що присвоєння імені Булгакова географічним об’єктам, назвам юридичних осіб, об’єктам топонімії, а також установлення на його честь пам’ятників в Україні було втіленням русифікації як складової російської імперської політики.