МЗС Швейцарії: росію доведеться включити до переговорів про мир
Міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс заявив, що росію доведеться включити до процесу мирних переговорів.
Про це він зазначив на четвертій зустрічі щодо української «формули миру» у швейцарському місті Давос, передає Swissinfo.
На думку Кассіса, український мирний план є лише «фундаментом» для переговорів, до яких потрібно долучити також росію.
Один із журналістів запитав Кассіса, чи вважає він, що росія готова розпочати мирні переговори з Україною. У відповідь керівник зовнішньополітичного відомства Швейцарії зазначив, що домогтися цього буде «важко, але альтернативи немає, оскільки росія також має бути частиною переговорів», цитує його російськомовна служба Swissinfo.
«Так чи інакше росію доведеться включити. Миру не буде без слова "росія"», — розповів Кассіс.
Далі він погодився, що росія не виявляє інтересу до припинення вогню, а тому, на його думку, важливо, щоб на благо миру працювали країни як Глобального Півдня, так і Глобальної Півночі.
Тому міністр закордонних справ Швейцарії висловив жаль, що Китай не взяв участі у нинішньому саміті.
«Спонукати цю країну до участі у мирному процесі буде нелегко. Однак ця мета теж має бути досягнута», — зазначив Кассіс.
Він також додав, що уряд Швейцарії оцінює як успіх участь країн Глобального Півдня у конференції в Давосі. За його словами, за деякими пунктами мирного плану, запропонованого Україною, намітилося порозуміння.
«Україна хотіла б провести Глобальний саміт миру. Переговори з [президентом] Володимиром Зеленським з цього питання відбудуться в найближчі кілька днів», — повідомив глава швейцарської дипломатії.
Більше про зустріч
У швейцарському місті Давос відбулася четверта зустріч радників глав держав для обговорення «формули миру» президента Володимира Зеленського. Участь взяли представники 81 країни та міжнародної організації. Це більше, ніж було на подібному заході на Мальті в жовтні 2023 року.
Зокрема, своїх представників у Давос делегували 18 країн Азії та 12 Африки.
Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак назвав «хорошим знаком» зростання числа країн, що долучаються до роботи над «формулою миру». Зокрема, країн Глобального Півдня.
Делегації опрацювали п’ять пунктів «формули миру»: виведення російських військ з України, відновлення справедливості, екологічну безпеку, недопущення ескалації та повторення бойових дій, а також підтвердження закінчення війни.
Що передбачає «формула миру» Зеленського?
У листопаді 2022 року президент України Володимир Зеленський на саміті лідерів «Великої двадцятки» (G20) запропонував 10 кроків до миру, які передбачають відновлення територіальної цілісності України:
- Радіаційна та ядерна безпека.
- Продовольча безпека.
- Енергетична безпека.
- Звільнення всіх полонених і депортованих.
- Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
- Виведення російських військ і припинення бойових дій.
- Повернення справедливості.
- Протидія екоциду.
- Недопущення ескалації.
- Фіксація закінчення війни.