МЗС відреагувало на пропозиції послабити санкції проти рф: буде запрошенням для кремля до нового шантажу
Україна закликає міжнародну спільноту працювати над поверненням росії до виконання своїх зобов'язань, а не посилювати її відчуття безкарності та заохочувати до нової агресії, пропонуючи поступки.
Про це пише речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.
МЗС України відреагувало на повідомлення німецького таблоїда Bild, нібито ООН розглядає серйозні поступки в санкціях проти рф для розблокування «зернової угоди».
Видання посилається на «секретний лист генсека ООН Антоніу Гутерреша до міністра закордонних справ рф сергія лаврова». У ньому йдеться, що Гутерреш пропонує росії:
- перепідключення державного «россільгоспбанку» до міжнародної платіжної системи SWIFT через спеціально засновану дочірню компанію;
- страхування російських кораблів від українських атак в Азовському та Чорному морях;
- допомогу з розмороженням активів російських компаній із виробництва добрив у ЄС;
- дозвіл швартуватися в портах країн ЄС російським кораблям, які перевозять харчові продукти й добрива.
Bild зазначає, що вони звернулися до офісу генсека ООН по коментар, але залишилися без відповіді.
Ніколенко наголошує, що позиція української сторони залишається незмінною.
«Послаблення частини санкційного режиму проти рф в обмін на відновлення "зернової угоди" стане перемогою російського продовольчого шантажу та запрошенням москви до нових хвиль шантажу», — зазначив речник МЗС.
Він наголосив, що Україна як один із гарантів глобальної продовольчої безпеки готова продовжувати експорт зернових на світові ринки, зокрема в країни Африки та Азії, як у межах Чорноморської зернової ініціативи, так і через альтернативні маршрути в Чорному морі та наземним шляхом.
Зрив «зернової угоди»
17 липня росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди». Президент Володимир Зеленський запропонував Туреччині та ООН продовжити роботу «зернової угоди» або її аналога в тристоронньому форматі.
Згодом Міноборони росії заявило, що у зв'язку з припиненням «зернової ініціативи» окупанти з 20 липня будуть розглядати всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря до українських портів, як «потенційні перевізники вантажів військового призначення». Українське Міноборони дало дзеркальну відповідь.
Президент росії володимир путін зібрав саміт з африканськими лідерами, де пообіцяв замінити українське зерно, поставити Буркіна-Фасо, Зімбабве, Малі, Сомалі, ЦАР та Еритреї по 25-50 тисяч тонн зерна та забезпечити безплатне доставлення. А втім, представники Африканського Союзу закликали відновити «зернову угоду», яка дозволяла експортувати українську продукцію морем.