На «Азовсталі» навіть легкопораненим доводиться ампутувати кінцівки або помирати, бо немає умов для лікування — «Азов»
На заблокованій «Азовсталі» через відсутність умов для лікування людям навіть із невеликими травмами доводиться ампутувати кінцівки або повільно помирати.
Про це заявив співкомандир полку ССО «Азов-Київ» Максим Жорін в етері hromadske.
За його словами, два дні тому окупанти знищили вже другий госпіталь, який був розташований у бомбосховищі. Лише тоді загинули 10 людей, а поранення зазнали і військові, і цивільні.
«Уже тоді це був надзвичайно складний процес, тому що медикаментів, матеріалу для перев'язок, інструментів — всього цього там немає. Але зараз іще складніше, зараз навіть умов немає, приміщення немає, абсолютно нічого немає», — сказав Жорін.
Саме через це, за його словами, людям з порівняно неважкими травмами або доводиться проводити ампутацію, або вони взагалі повільно помирають. «Це муки, дуже важкі муки, це страшні речі. Вони зараз у сирих підвалах гниють», — наголосив Жорін.
Саме тому, каже Жорін, людям необхідна термінова евакуація з «Азовсталі». Серед варіантів — процедура екстракції, проте в переговорах Україна намагається спершу домовитися про порятунок поранених, а вже після цього — всіх військових. Жорін підтвердив, що зараз також триває процес підготовки до військового розблокування «Азовсталі».
«Але потрібно розуміти, що станом на сьогодні це надзвичайно складна операція, яку вже неможливо провести, наприклад, одним етапом. Станом на сьогодні це виглядатиме як кількаетапна операція, для якої у нас поки що недостатньо сил. Треба доукомплектувати зокрема техніку та артилерію, яка приходить із-за кордону українським військам, після чого можна буде розпочинати перші етапи цієї деблокади», — сказав Жорін.
Він пояснив, що перші етапи передбачатимуть звільнення проміжних міст, і лише після цього можна буде звільняти Маріуполь.
Що таке екстракція?
Як розповів військовий експерт Олег Жданов в етері «Радіо НВ», це процедура евакуації бійців третьою країною. У такому разі росія має дати згоду, що третя країна забере військових у безпечну зону й гарантує, що до кінця війни бійці перебуватимуть у неї та не вступатимуть у бойові дії.
Ситуація на «Азовсталі»
4 травня російські війська прорвались на територію «Азовсталі» — попри заяви росії, що завод вирішили взяти в облогу, а не штурмувати. Між українськими бійцями та окупантами тривають важкі бої.
У цей час Україна та росія за підтримки ООН домовилися про евакуацію цивільних, які ховались у бомбосховищах заводу. Евакуація розпочалась 1 травня, а 7 травня українська влада повідомила про те, що вдалося вивезти всіх жінок, дітей та літніх людей.
В «Азові» не можуть бути впевненими, що евакуювали всіх, оскільки немає спеціальної техніки, щоб розібрати завали. На території заводу є безліч загиблих серед цивільних та військових. Під час евакуації мирних мешканців загинули троє українських військових, ще шістьох поранили. У Донецькій ОВА кажуть, що на заводі залишаються ще понад 100 цивільних.
Зеленський оголосив про підготовку евакуації з «Азовсталі» поранених та медиків. А виконувач обов'язків командира 36-ї окремої бригади морської піхоти Сергій Волинський 27 квітня розповідав, що на заводі понад 600 поранених військових.
Напередодні, 9 травня, російські війська продовжували обстрілювати «Азовсталь». Окупанти здійснили для обстрілів 34 вильоти, зокрема 8 разів вилітали стратегічні бомбардувальники. Також тривають обстріли з кораблів, зі ствольної артилерії, танків, реактивних систем залпового вогню, реактивних установок тощо.