На Черкащині ​​сімейна лікарка пропонувала за 5 тисяч гривень отримати COVID-сертифікат без проходження вакцинації

У Черкаській області кіберполіція викрила сімейну лікарку, яка разом зі своєю знайомою пропонувала отримати міжнародний сертифікат без проходження вакцинації проти COVID—19. Вона обіцяла внести відомості про нібито проведене щеплення до електронних реєстрів за 5 тисяч гривень.

Про це повідомили у Кіберполіції.

Там вказують, що схему виготовлення підроблених сертифікатів організувала 32-річна лікарка сімейної медицини. А її 48-річна знайома виконувала роль посередниці.

Жінки у месенджерах пропонували людям отримати міжнародний сертифікат без проходження вакцинації проти COVID-19. Лікарка обіцяла внести відомості про нібито зроблене щеплення до електронних реєстрів, але цілеспрямовано робила помилки у процесі. Через це медична довідка не генерувалася у застосунку «Дія», а натомість жінка видавала паперові COVID-сертифікати, завірені власною печаткою.

В оселях жінок та у кабінеті лікарки правоохоронці провели обшуки, де вилучили печатки, копії документів та медичних декларацій, банківські картки, мобільні телефони та оформлені COVID-сертифікати.

Наразі правоохоронці встановлюють людей, які скористалися послугами жінок.

Також відкрили кримінальне провадження за Несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в комп'ютерах, автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неїч. 3 ст. 362 Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає до 6 років позбавлення волі з позбавленням права займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Боротьба з підробними довідками

Це не вперше в Україні виявляють шахрайські схеми з довідками про вакцинацію проти коронавірусу, ПЛР-тестування чи сертифікатами.

Наприклад, у Запоріжжі кіберполіція викрила представників турагентства, які виготовляли та продавали підробні ПЛР-тести на коронавірус. За одну довідку просили 500 гривень.

А у Львівській області прикордонники виявили незаконну схему з виготовлення міжнародних сертифікатів про вакцинацію проти COVID-19. Перед цим фейкову довідку виявили в одного з українців. У Дніпропетровській області медпрацівниця виготовляла і продавала підроблені сертифікати за 6 тисяч гривень.

Через це українська влада готує законопроєкт про посилення відповідальності за підробку медичних документів. Паралельно з цим МОЗ разом із Нацполіцією та СБУ виявляють і розслідують випадки підроблення документів про вакцинацію.

Про COVID-сертифікати

В Україні COVID-сертифікати почали тестувати 1 липня, а 19 серпня ЄС визнав, що українські сертифікати відповідають європейським нормам.

Щоб отримати документ, у застосунку «Дія» потрібно перейти в розділ «Послуги». Для отримання сертифіката необхідний електронний цифровий підпис, який можна створити в додатку. Дані про вакцинацію беруть з електронного реєстру.

У «Дії» генеруються два сертифікати: міжнародний (для подорожей) та внутрішній. У міжнародному є більше медичної інформації та немає фото людини, у внутрішньому навпаки: є фото й менше медичної інформації.