Лежачі пацієнти роками не бувають на вулиці. На Чернігівщині зафіксували порушення у закладі для одиноких людей

У закладі на Чернігівщині, де обслуговують одиноких людей, які потребують постійного стороннього догляду та допомоги, виявили низку порушень. Пацієнти скаржились на жорстоке поводження з боку персоналу, а лежачим підопічним роками не забезпечують перебування на вулиці.

Про це повідомив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Йдеться про Крупичпільське відділення стаціонарного догляду КЗ «Ічнянський територіальний центр соціального обслуговування» у Чернігівській області.

У відділенні обслуговують одиноких людей, які за станом здоров’я не здатні до самообслуговування й потребують постійного стороннього догляду та допомоги, а також соціально-побутових, соціально-медичних та інших видів соцпослуг.

У день перевірки в закладі перебували 22 пацієнти, зокрема 7 людей з інвалідністю. Пацієнтів розпитали про умови їхнього перебування у центрі соцобслуговування.

Вони розповіли про жорстоке або таке, що принижує гідність, поводження з боку персоналу. У закладі зафіксували неприємний запах, там не проводиться регулярна заміна матраців, зокрема ліжкових хворих, також не доглядають за зовнішнім виглядом пацієнтів.

Поміж іншим моніторингова група з’ясувала, що лежачі підопічні роками не бувають на свіжому повітрі, а людей з інвалідністю лікують без індивідуальних програм реабілітації. Крім того, персонал не дотримується норм житлової площі в багатомісних кімнатах.

Омбудсмен повідомив, що в березні 2022 року заклад був частково пошкоджений через обстріли. Проте у відділені немає укриття, яке б відповідало вимогам. А з оголошенням повітряної тривоги пацієнтів залишають у кімнатах.

До того ж, за даними Лубінця, з дозвілля у людей є лише телевізор і прогулянки, а на стендах немає інформації про права підопічних, адрес та номерів телефонів гарячих ліній організацій і посадовців, до яких можна звернутись у разі порушення їхніх прав та інтересів.

«З метою усунення виявлених порушень прав і свобод підопічних закладу до компетентних органів будуть скеровані відповідні листи та акти реагування», — додав омбудсмен.

Куди звертатися?

Якщо вам відомо про випадки порушення прав людини, ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.