На Харківщині у звільненій Козачій Лопані виявили ще дві катівні, де росіяни знущалися з цивільних

У звільненому на Харківщині селищі Козача Лопань 20 вересня правоохоронці провели огляд двох підвалів, де російська армія катувала цивільних під час окупації. Катівні окупанти облаштували у підвалах залізничного вокзалу та місцевого магазину.

Про це повідомила пресслужба Офісу генпрокурора.

«Російські військові насильно утримували людей, піддавали їх тортурам, фізичному та психологічному насиллю», — йдеться у повідомленні.

Правоохоронці наразі встановлюють потерпілих від дій росіян та збирають доказову базу задля здійснення правосуддя над російськими військовими.

Слідчі дії виконуються в рамках кримінального провадження за фактом колабораційної діяльності (ч. 7 ст. 111-1 Кримінального кодексу України). Триває досудове розслідування.

Про інший випадок

Раніше, 17 вересня, у Козачій Лопані виявили катівню, де окупанти застосовували тортури щодо цивільних. Правоохоронці з'ясували, що під час окупації селища росіяни створили там псевдоправоохоронний орган «Народна міліція». У його підвальному приміщенні й облаштували катівню.

У цій будівлі знайшли апарат, яким окупанти катували мирних мешканців. Також виявили документи, які підтверджують там функціонування «Народної міліції».

Що передувало?

13 вересня стало відомо, що росіяни під час окупації Балаклії на Харківщині облаштували катівню у підвалах відділку поліції, де зокрема били людей струмом.

Правоохоронці розповіли, що росіяни завжди тримали у полоні мінімум 40 людей, годуючи їх двічі на день кашами без нічого. Вони шукали через місцевих колаборантів тих, хто служив або мав родичів, які брали участь у війні на Донбасі. Також розшукували людей, які допомагали українській армії знищувати окупантів. Часто людей викрадали просто з вулиці біля відділку поліції.

Загалом 10 вересня поліція повідомляла про 10 катівень на Харківщині: з них 6 — в Ізюмі та дві — в Балаклії.

Звільнення Харківщини

У межах контрнаступу Сили оборони України на Харківщиніз 6 до 14 вересня звільнили близько 8500 квадратних кілометрів, 388 населених пунктів та 150 тисяч людей. Наразі під тимчасовим контролем росіян залишається ще близько 6% території області. До контрнаступу було окуповано 32% Харківщини.

Після цього на деокупованих територіях почали знаходити докази воєнних злочинів з боку окупантів. Так, в Ізюмі знайшли близько 460 нових поховань. У поліції заявили, що у 99% тіл, які ексгумували на Харківщині 16 вересня, є ознаки насильницької смерті.