На Кіровоградщині помер військовий. Його сім'я заявляє, що місцева «швидка» не захотіла приїжджати
У селищі Смоліне Кіровоградської області помер важко поранений на фронті Дмитро Заіка. Його родичі заявляють, що коли чоловікові стало зле, місцеві медики знаходили якісь причини, чому вони не можуть приїхати на виклик. Врешті Дмитро помер на руках у матері.
Про це розповів у Facebook фотожурналіст Євгеній Завгородній, який зазначив, що Дмитро Заіка — його родич.
Він розповів, що Дмитрові стало зле зранку, приблизно о 9:00. Мати чоловіка телефонувала у «швидку» та говорила, що син помирає. Але «медики знаходили якісь причини, чому вони не можуть приїхати на виклик».
«І це при тому, що до відділення було метрів 500, а нещодавно їм виділили нову "швидку". Десь годину мати робила штучне дихання і масаж серця. Сусіди та син Діми, який теж добровольцем пішов на війну, їздили в лікарню кликати на допомогу. Не достукались. Син помер на руках у матері», — розповів Євгеній.
Надія Заїка, мати померлого Дмитра, розповіла нам, що разом із сусідом робила синові штучне дихання, поки інші люди викликали медиків.
Жінка розповіла, що телефонували вони до закладу сільради з проханням, аби приїхала «швидка», а також до диспетчера на загальну лінію 103. При тому, що під медзакладом, який розташовується поряд із їхньою оселею, стояли машини «швидкої».
«Коли онук туди поїхав, дві машини швидкої стояло біля лікарні. У нас до лікарні 500 метрів, ну хай більше. Ми живемо недалеко. Онук Сашко побіг і каже: "Машина стоїть, а ви доїхати не можете"», — розповіла жінка.
Врешті, десь через 20-25 хвилин, за викликом прибула «швидка» із села Хмельове у Смолінській громаді, що розташовується приблизно за 12 км від Смоліного. Медики констатували смерть чоловіка. А патологоанатом пізніше зазначив, що Дмитро помер через гостру серцеву недостатність. Медики з місцевої лікарні прибули через кілька годин, розповіла Надія.
«Вони (місцеві медики — ред.) ось дали нам відповідь, що вони кудись таки їздили. Але до нас вони не приїжджали. Лише коли поліція була та "швидка" із Хмельового зафіксувала смерть. Але їх начебто не пустили у квартиру: мовляв, нема вже чого заходити, бо вже смерть зафіксували», — сказала жінка.
Надія розповіла, що наразі до поліції пишуть заяву щодо інциденту.
Що кажуть медики?
Директор КНП «Смолінська медико-санітарна частина Смолінської селищної ради» Микола Дударчук у коментарі hromadske розповів, що їхній заклад не є закладом екстреної невідкладної допомоги. А родичі Дмитра Заіки телефонували до них у приймальню, де був фельдшер.
«Ні в одній лікарні у межах України немає такого, що фельдшер приймальні їздить на виклик. Виклик відноситься до екстреної невідкладної допомоги. Вони звернулися і до "екстреної", і до нас, до приймальні. Це не "швидка", це просто приймальня. Так, у нас є машина. А фельдшер у нас один-єдиний. Він реєструє історії хвороби, звернення. Хірургічні, травматологічні, терапевтичні випадки, рани, переломи — вони звертаються до нас. І фельдшер за можливості сам надає допомогу, або викликає спеціаліста», — сказав він.
Дударчук заявив, що їхній заклад не зобов'язаний виїжджати на екстрені виклики, але «оскільки екстрена невідкладна допомога часто-густо не виконує свої обов'язки», мерія купила своїм коштом машину «швидкої» для Смолінської лікарні. А та тепер частково виконує виклики силами фельдшера, який повинен бути у приймальному відділенні.
«Наші громадяни звикли, що екстрена допомога майже ніколи не виїжджає, або рідко, вони одразу напряму телефонують до нас і вимагають: приїдьте, будь ласка», — сказав директор.
Він підтвердив, що до закладу приходив родич Дмитра із проханням до фельдшерки піти з ним. На що та відповіла, що за посадовими інструкціями, якщо й має виїжджати, то тільки машиною «швидкої». Директор запевнив, що фельдшерка викликала водія машини, але виявилося, що медикам дали не ту адресу. Вже по прибуттю лікарку не впустили, і та повернулася на робоче місце.
Окрім того, за словами Дударчука, на момент звернення родича Дмитра, фельдшерка займалася іншим пацієнтом із гіпертонічним кризом, тож мала спершу стабілізувати його стан, інакше б мала «юридичну відповідальність». Ці маніпуляції тривали 5-7 хвилин, запевняє директор.
Директор Дударчук скаржиться, що це не один такий випадок та вказує, що в екстреної допомоги, яка мала б їздити на виклики, подекуди у графіку немає фельдшерів на чергуванні. Він додав, що проблема також у системі «екстренки», за якою спершу треба телефонувати до диспетчера у Кропивницький, який оцінює ситуацію і дає вказівку виїжджати медикам чи ні.
«Мені погано, що людина померла. Але я дуже радий, що зараз всі цікавляться. Можливо, після цього екстрена допомога буде виконувати свої функції. І тоді питань таких не буде», — сказав Дударчук.
Ми намагаємося отримати коментар від закладу екстреної невідкладної допомоги.