На Київщині є 425 спеціальних сховищ на випадок ядерного удару — очільник ОВА

У Київській області є 425 спеціальних сховищ для населення на випадок ядерної загрози. Їх планують обладнати радіоприймачами до 15 листопада.

Про це нам в інтервʼю повідомив голова обласної військової адміністрації Олексій Кулеба.

«Останні 8 місяців нас навчили, що може відбутися все, що завгодно. Як посадовець, я готуюся до найгіршого сценарію, але сподіваюся, що все буде нормально», — зазначив він.

Каже, що питання ядерної безпеки, на жаль, не порушувалося останні 30 років. Але протягом останніх 5 місяців усе змінилося. Тож Кулеба каже, що вимагає від людей, з якими працює, «не підходити до цього формально».

425 спеціальних сховищ розташовані під землею, мають два входи та виходи, вентиляцію. Загалом в області приблизно тисяча укриттів.

«Найпростіше — цокольний поверх. Там вікна виходять на вулицю, але наполовину. Вони не підходять для захисту від радіаційної загрози», — наголосив він.

У разі ядерної атаки, каже Кулеба, насамперед людина має перейти до укриття. Другий крок — треба мати звʼязок, аби дізнатися, що робити далі. Однак якщо станеться ядерний удар, то, найімовірніше, зв’язку не буде.

«Єдине, що працюватиме, — це радіо. Тому скрізь мають бути обладнані портативні радіоприймачі з батарейками, щоб можна було приймати сигнал. Тому що інформація — це буде найголовніше», — зауважив він.

Кулеба каже, що ці 425 об’єктів ще не обладнані радіоприймачами, однак влада хоче терміново це зробити. Завершити планують до 15 листопада.

Що таке тактична ядерна зброя?

Вона призначена для обмеженого удару на полі бою. Тактична ядерна зброя менша за потужністю, ніж стратегічна, яка призначена для ураження цілей противника далеко від поля бою.

До тактичної ядерної зброї належать авіабомби, ракети малої дальності, артилерійські снаряди, зенітні ракети, підводні бомби. Тобто росіяни здатні розміщувати тактичні ядерні боєголовки на ті ракети, якими вже обстрілюють Україну.

Найменша тактична ядерна зброя може бути менш ніж кілотонною (еквівалент тисячі тонн тротилу), а найбільші досягають 100 кілотонн. Атомна бомба, яку США скинули на Хіросіму (Японія) 1945-го, мала потужність 15 кілотонн.

Співавтор: Євгеній Шульгат