На окупованій ЗАЕС енергоблок №5 перевели у стан «холодного зупину» — МАГАТЕ
На тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції енергоблок №5 перевели у стан «холодного зупину». Це сталося після того, як за наказом російського «керівництва» енергоблок №4 незаконно перевели в стан «гарячий зупин», про що повідомляв «Енергоатом».
Про це йдеться у звіті Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).
Там кажуть, що зміну статусу п’ятого реактора здійснили «з метою проведення ремонтних робіт», які можливі лише під час «холодної зупинки». Енергоблок №5 був переведений зранку 28 липня на «холодний зупин» через три дні після переведення четвертого на «гарячий зупин».
Тепер пара з четвертого енергоблока використовується для очищення стічних вод на ЗАЕС. Інші блоки залишаються в режимі «холодного зупину».
Холодний» і «гарячий» зупин — у чому різниця?
«Холодний зупин» — безпечний стан ядерного реактора, коли він заглушений за низького тиску та низької температури охолоджувальної води. Під час «холодного зупину» ядерний реактор не генерує електроенергію. Реактор може перебувати в такому стані нескінченно довго за умови під'єднання до енергоживлення.
У «гарячому зупині» додатково із зовнішнього контуру відбирається перегріта вода (близько 280°C). Її використовують у системах централізованого опалення взимку, а також у системах гарячого водопостачання ЗАЕС та Енергодара впродовж усього року. Це робиться за допомогою помп, які працюють від зовнішньої електроенергії. Окупанти визнавали, що на аварійних дизель-генераторах підтримувати режим «гарячого зупину» не можна.
У МАГАТЕ кажуть, що їхні експерти, які нині перебувають на ЗАЕС, закликали розглядати варіанти встановлення зовнішнього котла замість використання реактора для вироблення необхідної пари, що дозволило б перевести всі блоки у стан «холодної зупинки».
У відомстві не назвали причину, чому цього не сталося. Вочевидь, завадило російське «керівництво» окупованої АЕС.
Так, раніше експлуатацію енергоблоків №1, 2, 3, 4, 6 переводили на «холодний зупин». Водночас п’ятий енергоблок залишався «гарячим», у чому низка експертів убачали шантаж із боку окупантів.
В «Енергоатомі» раніше наголошували, що переведення четвертого енергоблока у стан «гарячого зупину» загрожує ядерній і радіаційній безпеці. Після підриву росією греблі Каховської ГЕС і фактичного зникнення Каховського водосховища на ЗАЕС виникли ризики недостатнього підживлення охолоджувальною водою.
Що відбувається на ЗАЕС?
«Енергоатом» 20 липня повідомляв, що український персонал тимчасово окупованої ЗАЕС відмовлявся виконувати наказ окупаційного керівництва станції щодо переведення енергоблока №4 у стан «гарячий зупин».
Так, упродовж попереднього тижня через постійний фізичний та психологічний тиск із боку окупантів близько 30 ліцензованих працівників станції покинули Енергодар. Їм вдалося виїхати на підконтрольну Україні територію.
23 липня Генштаб ЗСУ зазначив, що в тимчасово захопленому Енергодарі Запорізької області росіяни посилили репресії проти працівників ЗАЕС, які відмовляються співпрацювати й укладати контракти з російською окупаційною адміністрацією.