На Полтавщині суд назвав Міноборони та Кабмін «приватними компаніями», а закони — «авторськими творами»

Зіньківський районний суд Полтавської області виправдав військовозобов’язаного, який двічі не з’явився за повісткою до територіального центру комплектування. У вироку стверджується, що Міністерство оборони та Кабінет Міністрів — «приватні компанії», а закони про мобілізацію та воєнний стан є «авторськими творами».

Про це йдеться у вироку суду від 23 серпня.

За матеріалами справи, наприкінці 2022 року військово-лікарська комісія визнала військовозобов’язаного чоловіка, безробітного уродженця Донеччини, придатним до служби в Збройних силах України під час мобілізації.

Чоловікові вручили дві повістки для відправлення на військову службу — спершу в січні, а згодом у березні 2023 року. Однак він проігнорував обидва виклики, хоч і був попереджений про кримінальну відповідальність за ухилення від призову.

Під час розгляду справи обвинувачений визнав наполовину свою провину, як він сам заявив — «п’ятдесят на п’ятдесят». Чоловік пояснив, що один із лікарів написав висновок, що він придатний до військової служби, попри те, що, за його словами, він має плоскостопість.

Він додав, що працівники лікарської комісії та ТЦК та СП не реагували на ці обставини.

Суд зазначив, що йому не надали ані оригінал повістки чи розписки про її отримання, ані наказ про оголошену загальну мобілізацію, ані інформацію про перебування військовозобов’язаного на обліку чи копію висновку ВЛК. Зрештою, суддя визнав чоловіка невинуватим.

Та, поміж іншим, суд обґрунтував своє рішення тим, що закони України та укази президента, які у вироку називаються «так званими», про мобілізацію та воєнний стан є нібито «авторськими творами».

«[Вони] не мають конституційного підґрунтя, не являються законами по суті, не являються обов’язковими для виконання народом, є офертами від суб’єкта, що надає послуги з державного управління», — стверджується у вироку.

Крім того, суд вважає Міністерство оборони України «приватною компанією». Це обґрунтовують тим, що відомство має ідентифікаційний код юридичної особи 0034022 з «приватною формою власності».

Так само «приватною компанією» у вироку називають Кабінет Міністрів. Суд стверджує, що український уряд «належить приватній іноземній компанії Dun & Bradstreet», покликаючись на іноземні реєстри.

Також суд вважає, що ТЦК та СП не мають права комплектувати Збройні сили України особовим складом, а можуть лише пропонувати укласти трудовий договір (контракт). Водночас у вироку наголошується, що «примус до трудового контракту є формою рабства».

Доповнено о 18:08. Аналітично-адвокаційний центр «Фундація DEJURE» зазначає, що вирок ухвалив голова Зіньківського районного суду Полтавської області Сергій Должко.

Там звернули увагу, що Должка неодноразово згадували у місцевих медіа через неоднозначні рішення. Так, наприклад, у справі №530/75/21 він обґрунтовував «незаконність введення карантину в Україні».

У DEJURE додали, що наразі нове рішення судді ще не набрало законної сили. В організації планують найближчим часом подати на суддю Должка скаргу до Вищої ради правосуддя.


Чи справді Міноборони — приватна компанія?

VoxUkraine ще у 2020 році писало, що мережею шириться інформація, нібито Міністерство оборони України є приватним підприємством. Про це начебто свідчать дані ЄДРПОУ.

А втім, такі повідомлення неправдиві, наголошували у VoxUkraine. Так, Міноборони було створене 17 грудня 1992 року за розпорядженням тодішнього президента України Леоніда Кравчука і є центральним органом державної виконавчої влади.

А от ЄДРПОУ, на який посилаються автори допису, — це Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань України. Тому там є не тільки приватні компанії, а й усі юридичні особи, зареєстровані в Україні.

Так само в мережі поширювали фейк про те, що низка українських державних органів є приватними компаніями. Тоді автори хибно трактували дані з міжнародних реєстрів юридичних осіб, пояснювали у VoxUkraine.


Мобілізація в Україні

У липні Верховна Рада продовжила дію воєнного стану та загальної мобілізації в Україні ще на 90 діб — до 15 листопада 2023 року.

Президент Володимир Зеленський на запитання журналістів, чи буде посилення або прискорення мобілізації, відповів, що військові попросили його «дати можливість мобілізувати більше».

Водночас секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов заявив, що попри заклик військового командування до президента України дозволити призвати більше людей, змін до мобілізації не відбудеться. А втім, він додав, що може бути додатковий призов.

Після цього міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що наразі мобілізаційний план ще не виконаний, поки немає потреби оголошувати нову мобілізацію для збільшення чисельності військ.

Тим часом Міністерство оборони закликає українців приходити до військкоматів та оновлювати свої дані, запустивши інформкампанію, яка стверджує: боятися — це нормально, але мужність перемагає страх.