На російських ресурсах з'явилося відео катування військового в українській формі. В ОП обіцяють знайти винних
У російських Telegram—каналах 28 липня поширили відео, де двоє, схоже, російських військових, катували військовополоненого в українській формі. Знущання з військовополонених є воєнним злочином.
На відео, яке розповсюдили росіяни, видно двох військових, які розмовляють російською мовою і знущаються з військовополоненого в українській формі з жовто-блакитними нашивками та зв'язаними руками. Поруч стоїть автомобіль із великою літерою Z на капоті — це літера, яку окупанти наносять на свою техніку, стала одним із символів збройного вторгнення росії.
Двоє, схоже, російських військових били полоненого та ножем кастрували його.
Користувачі у Twitter виявили на інших пропагандистських відео одного з нападників. У цьому допоміг ковбойський капелюх окупанта.
Таке поводження з полоненим підпадає під поняття воєнного злочину. Згідно з Римським статутом міжнародного кримінального суду, воєнні злочини — це тортури або нелюдське поводження, включно з біологічними експериментами; умисне заподіяння сильних страждань чи серйозних тілесних ушкоджень, чи шкоди здоров'ю; віроломне вбивство чи поранення комбатанта ворога.
Реакція в Україні
У Головному управлінні розвідки нам заявили, що перевіряють інформацію про катування військового.
Відреагував на відео радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк. Він заявив, що Україна ідентифікує всіх катів.
Уповноважений із прав людини Дмитро Лубінець заявив в коментарі УП, що звернувся до Офісу генпрокурора щодо відео катувань. Також готує повідомлення до ООН, Європейського комітету з питань запобігання катуванням та Міжнародного червоного Хреста. Він наголосив, що катування є злочином і йому не має виправдання.
Доповнено о 17:45. Офіс генпрокурора розпочав розслідування за фактом порушення звичаїв війни після того, як на російських ресурсах з'явилося відео катування військового в українській формі.
Координаторка «Медійної ініціативи за права людини» Ольга Решетилова зазначила, що росія зазвичай маніпулює полоненими перед важливими подіями на фронті або переговорами. Спочатку поширювали інформацію про смертні вироки, тепер про катування полонених та обстріл колонії, де утримують полонених, в окупованій Оленівці.
«Зазвичай росія качає тему полонених перед важливими подіями на фронті або переговорами. Згадайте ті всі паради, наприклад. Таким чином вона підвищує ставки, знаючи, що для українського суспільства це питання надзвичайно чутливе», — пише Решетилова.
Що загрожує за катування військовополоненого?
«Нещодавно в соціальних мережах з’явилось відео знущань з військовополоненого в українському камуфляжі. Це ще один доказ надзвичайної жорстокості російських військових. А для того, щоб приховати свої воєнні злочини, сьогодні російські війська здійснили артобстріл колонії в Оленівці на Донеччині, де перебували українські полонені», — розповідає нам адвокат, член Асоціації правників України Андрій Ярмольський.
Такі дії окупантів є воєнним злочином, що порушують норми Женевських конвенцій від 12 серпня 1949-го, яку підписали 196 країн, серед яких є росія і Україна. Зокрема Женевська конвенція прямо забороняє будь-які фізичні чи моральні тортури.
За дотриманням правил ведення війни стежать Міжнародний кримінальний суд та Міжнародний суд ООН. Перший розглядає справи саме щодо воєнних злочинів. Також українські суди можуть розглядати кримінальні справи щодо воєнних злочинів.
Притягнення до відповідальності здійснюється за результатами розгляду судових справ у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі або у створених ad hoc судах (трибунали). Таким був, наприклад, Міжнародний кримінальний трибунал по Югославії.
«Відповідно до ст. 77 Римського статуту, якщо причетного до воєнного злочину затримають та доведуть його винуватість, йому загрожує позбавлення волі до 30 років або довічне позбавлення волі — у випадках, коли це виправдано виключно тяжким характером злочину та індивідуальними обставинами особи, визнаної винною у її вчиненні», — каже адвокат.
Також суд може додатково оштрафувати, конфіскувати доходи, майно та активи, які отримали прямо чи опосередковано внаслідок злочину.
Щодо поширення відеозаписів знущань з військовополоненого в українському камуфляж, то Кримінальний кодекс України не передбачає відповідальності за такі дії.
«Однак, я вважаю, що такі дії можна кваліфікувати за ч. 2 ст. 4351 Кримінального кодексу України, якою встановлено, що виготовлення та поширення матеріалів, які містять образу честі і гідності, погрозу вбивством, насильством або знищенням чи пошкодженням майна військовослужбовцю карається обмеженням волі від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк», — зазначив Ярмольський.