На щиті монумента «Батьківщина-мати» у Києві знову запрацює оглядовий майданчик

З 21 жовтня в Києві планують відновити підйом на оглядовий майданчик на щиті монумента «Батьківщина—мати».

Про це розповів директор Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрій Савчук в етері «Радіо Культура».

За його словами, двері головного корпусу музею відчиняться 20 жовтня — вперше з початку повномасштабної війни. Наступного дня почне діяти оглядовий майданчик на щиті монумента. Щодня здійснюватиметься не більше ніж 10 підйомів.

Савчук зауважив, що сам музейний комплекс, який розташований на площі близько 11 гектарів і включає різні об’єкти, окрім головного — «Батьківщини-матері», увесь цей час працював.

Тільки у цьому році, станом на 19 жовтня, музей прийняв більше ніж чверть мільйона відвідувачів, додав директор установи.

Водночас значна частина колекції музею евакуйована й досі зберігається у сховищах, тому музейники використали доступні виставкові площі для створення актуальних виставок.

Серед них «Переозначення» — про заміну герба на щиті скульптури «Батьківщина-мати», та «Загроза з неба» — про небезпеку ворожих безпілотників. Також на території музею відбудеться виставка робіт вуличного художника з Франції Крістіана Ґемі, відомого як С215.

Що передувало?

У липні 2022 року в «Дії» завершилось ініційоване Мінкультом опитування щодо можливої заміни радянського герба на щиті монумента «Батьківщина-мати» в Києві. З-поміж майже 800 тисяч українців 85% опитаних виступили за заміну серпа й молота тризубом.

У липні 2023 року Державна інспекція архітектури та містобудування України видала дозвіл на заміну радянського герба.

Ткаченко зазначив, що вартість проєкту становитиме 28 мільйонів гривень. За його словами, це значно менше, ніж прораховували раніше. Гроші зібрали виключно від великого бізнесу, не беручи з бюджету.

Так, сам тризуб планували виготовити з двох типів металу: неіржавної сталі Метінвесту завтовшки 1,7 мм і сталі закордонного виробництва завтовшки 1,5 мм.

Проте згодом у Мінкульті повідомили, що тризуб виготовлять із європейського металу, оскільки сталь, яку надав металургійний комбінат «Запоріжсталь» для виготовлення частини «Тризуба Батьківщини», не відповідає технічним вимогам.

Водночас у «Запоріжсталі» не погодилися з висновками Мінкульту. Підприємство наголосило, що готове провести незалежну експертизу щодо якості сталі.

Зрештою, зранку 6 серпня на монументі «Батьківщина-мати» в Києві замість демонтованого радянського герба встановили український герб.