На створення власної вакцини проти COVID-19 (яку анонсував Зеленський) Україна не розраховує — Ляшко
Президент Зеленський ще в жовтні 2020—го розповідав про «унікальну оригінальну українську вакцину» проти коронавірусу, але відтоді видимого результату або ж хоча б повідомлень про прогрес у роботі над препаратом не було. Як виявилось, Міністерство охорони здоров’я на нього не розраховує.
Про це в програмі «Мокрик по живому» на hromadske заявив головний санітарний лікар Віктор Ляшко.
«Є група винахідників, яка на доклінічних дослідженнях розробила концепт рекомбінантної вакцини проти COVID-19. Чому президент тоді про це сказав — бо на той час таких ще не було. Вони провели певні дослідження і сказали: "є результат"», — пояснив він.
За словами головного санлікаря, держава це підтримала, але проводити наступні дослідження державні установи не можуть, адже не мають підприємств з виробництва вакцин.
«Ця група винахідників може зробити це, лише спілкуючись з фармацевтичним бізнесом. Держава може допомогти розвитку. Після цього група винахідників почала працювати з нашими фармацевтичними компаніями», — розповів Ляшко.
Але фармацевтичні компанії вимагають «деяких речей, які мають бути зроблені, щоби випустити продукт». Зокрема, йдеться про публікацію в науковому журналі.
Тож підсумок такий: якась розробка є, але Ляшко не знає, як вона буде «фіналізована» — МОЗ і уряд з цього приводу звернень не отримували.
«МОЗ на це (потенційну вітчизняну вакцину — ред.) не розраховує, ми більше розраховуємо на вакцини, які вже пройшли третю стадію клінічних досліджень і кваліфіковані ВООЗ», — сказав головний санлікар.
Про «оригінальну» і «унікальну» українську вакцину Зеленський заявив наприкінці жовтня, й в Офісі президента навіть відбулась зустріч керівництва держави з групою винахідників. Тоді держава в особі міністра охорони здоров’я Максима Степанова обіцяла «всіляко сприяти подальшим крокам».
«Я надзвичайно радий, що ця зустріч відбулася. Йдеться і про високі шанси розробки нашої унікальної оригінальної української вакцини проти COVID-19, і про перший крок до того, щоб відновити виготовлення вакцин в Україні. Держава буде підтримувати вироблення цієї вакцини. Результати, які ви представили, вже показують позитивну тенденцію», — сказав на тій зустрічі Зеленський.
Вакцин немає, але хочемо, щоб були
Попри те, що на вітчизняну антикоронавірусну вакцину, схоже, чекати не варто, держава планує розвивати цю галузь. Ляшко нагадав, що в бюджеті на 2021 рік заклали 100 мільйонів гривень на так званий біокластер.
«Він передбачає інвестицію у власний розвиток імунобіологічних як препаратів, так і діагностичних систем. Зараз ми вже три місяці дискутуємо, як його правильно реалізувати, — викристалізувалося, як воно має бути, залишились технічні деталі», — розповів санлікар.
Далі Ляшко пояснює, як же воно має працювати: на ці 100 мільйонів гривень держава оголошує конкурс на розробку препарату, але йдеться не про вакцину проти коронавірусу, а про вакцину з календаря щеплень (наприклад, грип або туляремія).
Група винахідників подає конкурсну пропозицію, але держава сплатить гроші на розробку лише тоді, коли паралельно проведе конкурс, який виграє український бізнес, зацікавлений у серійному випуску цієї вакцини.
«Якщо ці два пазли сходяться, то держава гарантує п’ятирічний контракт, замовлення цих вакцин для покриття календаря щеплень. Так ми стимулюємо залучення бізнесу і розробку власного наукового потенціалу», — підсумував Ляшко.
Також він додав, що за таким принципом створили вакцину AstraZeneca — це розробка Оксфордського університету, але реалізує її компанія AstraZeneca.
Дивіться повне інтерв'ю головного санітарного лікаря Віктора Ляшка.