На Волині зросла захворюваність на гепатит A. З початку 2024 року зафіксували 12 випадків
З грудня 2023 року у Волинській області фіксують зростання захворюваності на вірусний гепатит А. Лише за два тижні цього року вже зареєстровано 12 випадків, із них 5 — у дітей.
Про це повідомляється на сайті Волинської обласної державної адміністрації.
Захворювання зафіксували на території трьох територіальних громад: Ковельської, Турійської та Маневицької — усі вони в північній і західній частині області.
А втім, заступниця генерального директора з дослідження біологічних факторів Волинського обласного Центр контролю та профілактики хворобЦКПХ Ірина Єнжиєвська наголосила, що спалахів гепатиту A наразі не зареєстровано.
Посадовиця додала, для профілактики інфікування існує безпечна та ефективна вакцина. Вона не включена до Національного календаря щеплень, але є рекомендованою.
Спалах гепатиту на Вінниччині
У жовтні 2023 року у Вінницькій області оголосили надзвичайну ситуацію через спалах гепатиту A та застосували посилені протиепідемічні заходи, щоб локалізувати поширення хвороби.
Зокрема, тимчасово обмежили продаж товарів домашнього виробництва на ринках, фахівці ЦКПХ почали додаткові перевірки на підприємствах, робота яких повʼязана з обслуговуванням населення та виготовленням і продажем харчових продуктів.
Також для локалізації поширення вірусного гепатиту A на Вінниччину доставили понад 2 тисячі доз вакцини для безоплатних щеплень.
8 грудня головний державний санітарний лікар Ігор Кузін повідомив, що спалах гепатиту A на Вінниччині ліквідували.
Що треба знати про гепатит A?
Як пише МОЗ, це захворювання печінки, спричинене вірусом. На відміну від гепатитів B і С, гепатит A не провокує розвитку хронічної хвороби печінки й рідко закінчується смертю. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже всі люди, уражені гепатитом A, повністю одужують, і в них виробляється довічний імунітет проти хвороби.
Гепатит A найчастіше передається фекально-оральним шляхом. Тобто ви можете заразитися гепатитом A через продукти чи воду, забруднені фекаліями інфікованої людини. Як повідомляє ВООЗ, спалахи хвороби, коли інфікування відбувалося через воду, фіксуються нечасто.
У домашніх умовах гепатит A найчастіше передається через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім'ї. Тому гепатит A часто називають «хворобою брудних рук». Вірус гепатиту A також може передаватися під час тісного фізичного контакту з інфікованою людиною.
Найчастіше симптоми гепатиту A — це підвищена температура, слабкість, відсутність апетиту, діарея, блювота, неприємні відчуття в животі, потемніння сечі, пожовтіння шкіри та білків очей.
Як захиститися?
Окрім дотримання побутових правил й чистоти, запобігти зараженню можна, зробивши вакцину. Вакцина проти вірусного гепатиту А не входить до Національного календаря щеплень, тобто є добровільною.
Україна замовила додаткові вакцини після атаки росіян на Каховську ГЕС та підтоплення. Більшість вакцин планували передати військовим і ще залишити для дітей на Херсонщині. Через спалах у Вінниці вакцини перерозподілили.
Вакцина проти гепатиту А рекомендована жителям селищ біля річок, які можуть виходити за свої межі або викликати підтоплення. І діти, і дорослі отримують дві дози вакцини, яка має сформувати пожиттєвий імунітет.