На яких умовах Україна отримає €18 млрд від ЄС? Подробиці дізналися ЗМІ
Новий пакет допомоги від ЄС на 18 мільярдів євро передбачає пільгові позики для покриття нагальних потреб України. Надавати кредити будуть на умовах, які Україна має виконати у сферах верховенства права, управління, боротьби з шахрайством і корупцією.
Про це пише Bloomberg.
За даними видання, Європейська Комісія представить новий механізм надання Україні фінансової допомоги вже в середу, 9 листопада.
За даними джерел Bloomberg, план встановить стійку основу для покриття витрат України у 2023 році, залишаючись гнучким, щоб пристосувати допомогу до мінливих потреб у фінансуванні. Цей план також допоможе підготувати ґрунт для реконструкції України.
ЄС ще має схвалити решту 3 мільярдів євро з пакета на 9 мільярдів євро на 2022 рік, обіцяного в травні минулого року. Виплати ускладнили розбіжності щодо деталей плану. Країни-члени ЄС не дійшли згоди щодо того, чи має ця допомога надходити у вигляді грантів чи пільгових позик, як було досі. Також сперечалися щодо обсягу гарантій, які країни повинні надати, щоб позичити гроші.
За даними Bloomberg, щоб уникнути подальших затримок, виконавчий орган ЄС запропонує використати додаткову подушку в бюджеті ЄС як гарантію залучення коштів. Цей варіант потребує одностайної підтримки 27 урядів.
Однак із цим можуть виникнути труднощі. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто вже заявив, що його країна не долучатиметься до спільного пакета допомоги від ЄС. Угорщина готова продовжувати надавати фінансову підтримку Україні на двосторонній основі, але не погоджується на ще один спільний кредит. Сіярто поскаржився, що Угорщина підтримала спільне запозичення під час епідемії коронавірусу, але цього «було більш ніж достатньо».
Нагадаємо, ще в жовтні стало відомо, що лідери країн Європейського Союзу дали «зелене світло» плану фінансової підтримки України в 1,5 мільярда євро щомісяця впродовж 2023 року. Тобто загальна сума фінансової допомоги на наступний рік від ЄС становить 18 мільярдів євро. Ця підтримка матиме форму пільгових довгострокових позик із покриттям процентних витрат.
6 листопада президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн повідомила президенту Володимиру Зеленському, що вже цього тижня винесе пропозицію щодо ухвалення фінансового пакета допомоги Україні на 18 мільярдів євро. Після офіційного оголошення пропозиції Єврокомісії рішення має ухвалити Європарламент.